1. Emzirme cesaret getirir.

Muhtemelen tüm anneler böyle ama bir araştırmaya göre, emziren anneler bebeklerinin hakları için daha fazla savunmaya geçiyorlarmış. Aynı zamanda ezmiren anneler, bebeklerini bir yabancıya karşı savunurken daha az strese giriyor ve daha düşük kan basıncıyla tepki veriyorlarmış. Bunun sebebi ise emzirmenin vücuttaki stres eşiğini artırması ve strese karşı anneleri dayanıklı hale getirmesi.

2. En yakınlarınızın desteği önemli rol oynar.

Eşinizin ve en yakınlarınızın  desteğini almak çok önemli. Yine bir araştırmaya göre eşleri, bebek sürecini çok desteklemeyen annelerin emzirme olasılığı daha düşük oluyormuş. Bazen babalar kendilerini süreçten dışlanmış hissedip aslında size destek olmak isterken bunu gösteremeyebilirler. Ona, aslında onun varlığının bile ne kadar büyük bir destek olduğunu söyleyin. Ayrıca ona, emzirmenin faydalarını anlatabilirsiniz. Böylece aslında ne kadar iyi bir şey yaptığınızı daha net anlayacak.

3. Sabun mu, hayır.

Duş alırken çok fazla duş jeli veya sabun kullanmamaya çalışın. Memeyi çok fazla sabunla yıkamak cildin kurumasına sebep olabilir, bu da göğüs uçlarını doğrudan etkileyecektir. Onları sadece ılık suyla yıkamanız yeterli.

4. Bir süre daha adet dönemi yaşanmayabilir.

Doğum sonrası emziren anneler, emzirmeyenlere göre daha geç adet görmektedir. Bunun sebebi emzirme sebebiyle prolaktin hormonunun artması. Prolaktin, yumurtlamayı baskı altına alır, bu da adet kanamasının oluşmamasına neden olur. Emzirme azaldığında yumurtalama eski haline dönecektir. Ezmirmeyen anneler 2 hafta içinde adet olabilmektedir ama düzenli olarak 6-8 hafta sonra görülmektedir.  Son olarak şunu söyleyelim, ezmirme gebeliği önler, bu doğru ama %100 değil. Bu yüzden doktorunuza bu konuda danışın.

5. Memeler bir süre enteresan görünebilir:)

Doğumdan sonra çok büyük memelere sahip olduğunuzu farkedeceksiniz. Daha sonra bir meme ile emzirmeye başlayınca, emzirilen meme küçülürken, diğeri büyük kalacak. Biraz komik bir durum:)  Ayrıca hormonlardan dolayı memeleriniz süt kaçırabilir, buna da hazırlıklı olun. Başka bir bebeğin ağlaması bile buna sebep olabiliyor:) Bizce bu anlarla eğlenebilirsiniz ve şakalaşabilirsiniz. Nasıl olsa her şey normale dönecek:) 

6. Dişlerden korkmayın.

Çoğu anne, bebeğinin meme ucunu ısırmasından korkar ve bir kere ısırdığında emzirmeyi bırakabilecek duruma gelebilir. Korkmayın, burada bilmeniz gereken şey, emzirme sırasında bebeğinizin meme ucunuzu ısırmayacağı. Emzirme bittiğinde evet ısırabilir ama onun size verdiği küçük ipuçlarıyla bitip bitmediğini anlayabilirsiniz ve ona göre bu durumu önleyebilirsiniz. Eğer bebeğiniz ısırmaya devam ederse, ısırdığında memeden onu uzaklaştırabilir ve bunun negatif bir şey olduğunu bu şekilde ona öğretmeyi deneyebilirsiniz.

7. Emziren anne alkol tüketebilir mi?

Pek önermiyoruz ama eğer canınız çektiyse çok çok az olması, emzirme kaliteniz ve bebeğinizin sağlığı için çok önemli. Sizin sağlığınız için de tabii ki. Doktorunuza danışın. Biz şu bilgiyi verebiliriz. Alkol aldığınız anda alkol sütünüze karışır. Eğer bir bardak bir şey içtiyseniz, bebeğinizi emzirmeden önce en az  3 saat beklemeniz önerilir. Ya da sütünüzü sağabilir ve alkollü olan miktardan kurtulabilirsiniz.  Ancak dediğimiz gibi, alkol doğrudan süt üretimini ve kalitesini büyük oranda etkiliyor!

8. Emzirmek uyku getirir.

Hem bebek hem de anne için bunu söyleyebiliriz. Ezmirirken annenin vücudu oksitosin salgılar ve bu sakinleştirici bir etki yapar. Annenin de rahatlamasına sebep olur. Aslında emzirme bir yerde annenin vücudunu koruma görevi görür.

9. Emzirdikçe emzirme durumu gerçek.

Aslında bebeğiniz buna karar veriyor. Ne kadar çok emerse o kadar çok süt üretimi olur. Yani bebeğinizin iştahı arttıkça  emiyor olacak, bu da yeteri kadar besin almasını sağlayacak. Ayrıca annelerin hormonları sebebiyle küçük duygusal anlar bile süt üretimini tetikler. Bebeğinizin ağladığını duymanız vücudunuzun inanılmaz bir şekilde süt üretmesine sebep olacaktır. Çok enteresan değil mi?

10. Süt üretmek için ekstra kalori alımı gerekir.

Süt üreten besinler tüketmek emziren anneler için önemli. Kalsiyum almanız şart. Vücudunuz süt üretmek için kendisinde olan tüm kalsiyumu kullanacak, bu yüzden dışardan takviye sizin için de bebeğiniz için de çok önemli. Uzman yazarımız Prof. Dr. Esat Yılgör'ün "Emziren Anne Ne Yemeli" yazısı, ne yemeniz konusunda size doğru bilgiyi verecektir :)