Kararımızı verdik. Hazır olmamız çok önemli... O sona hazır mıyım hala bilmiyorum. O yüzden bir türlü son bulmuyor. Günde 2 ya da tek sefer emziriyorum artık. Elbette ki esneğim, gerekli durumlarda sayı artabiliyor.

Uzun süredir gece emzirmiyorum. Ancak bence eğer emziriyorsanız gece emzirmesinden başlamanız ilk adım için uygun olacaktır diye düşünüyorum. Benim tecrübem bu yönde ve dostlarım da genelde bu adımla ilerlediler. Artık yeterince ek gıda alıyorlar. Bu düzenli uyumalarına da etki edecek. Anne sütünün yerini başka bir yemekle ya da biberonla doldurmamanızı öneririm. Bu sefer de bir alışkanlık yerini başka bir alışkanlığa bırakıyor. Bu geçişi öyle adım adım yapmalı ki yerini doldurmayı istememeli sabaha kadar bebeğiniz -ki artık çocuk diyebiliriz iki yaşındaysa- deliksiz, huzurla uyusun. Gece emzirmeyi kesme yöntemimi “ikinci bebeğe hazır mısınız” isimli yazımda anlatmıştım. Aynen buraya alıyorum :) Bu benim bulduğum bir yol değil. Yaptığım araştırmalar sonucunda edindiğim bilgiler ışığında bu şekilde hareket etmeyi uygun buldum. Sonucu beğendiğim için de paylaşıyorum.

“Gece uykusuna yattıktan sonra ilk uyanışında baba girerek su teklif etti. Elbette alıştığı sıcak anne sütü, anne kokusundan çok uzak bir durum ve buna tepki gösterdi. Bebekler en ufak değişikliğe olağan şekilde tepki gösterirler. Ancak unutmayalım ki değişimlere de hızla uyum sağlarlar. Ondan sonraki uyanışlarında anne sütüne devam. Ta ki bebeğin babanın ilk uyanışta su vermesine tepkisi sönene kadar. Bu baba değil bebeğin alışık olduğu bir yakını da olabilir. Hatta bebeğin tamamen karakterine bağlı olarak anne dahi olabilir ki ben böyle örneklere de şahit oluyorum. Ayrıca ilk uyanışın günden güne daha geç olduğunu belirgin şekilde gözlemleyeceksiniz.

Sonraki adım ise bebeğinizin sabah dörde kadarki uyanışlarına kadar su teklif edilir. Sanırım 3.gündü sabaha kadar deliksiz uyumaya başladı. Bu süre zarfında uyanış aralarının uzadığını, sayısının düştüğünü göreceksiniz. Yaklaşık iki hafta içinde bir sorunu olmadığı taktirde sabaha kadar deliksiz uyuyan bir bebeğiniz olabilir. Ben her iki bebeğimde bu yolu uyguladım. Sorunları olmazsa ve ben düzenlerini bozmazsam :) sabaha kadar deliksiz uyurlar.”

Meme ve uyku bizim hayatımızda hiç süper ikili olmadı. Ancak bir çok annenin hayatında meme ve uyku ayrılmaz bir ikili olarak bütünleşmiş durumda. Ve özellikle kolay geldiği için ya da bir şekilde süreç oraya süreklediğinden bir çok bebek memede uykuya dalmaya alışıyor. İşte bu aşamada emzirmeyi bırakmak ciddi sorunlar oluşturuyor.

Memesiz bebek nasıl uyuyacak?

Bebeğinizi tanımanız ve ona uygun ilerlemeniz bu noktada çok önemli. Benim önerim gece emmesi varsa önce onu sorunsuz çözümlemeniz. Bu süreçte hikayelerle, iletişimle memesiz uyumasını telkin etmeli. Bu aslında başlı başına bir yazı değil, bir kitap konusu.

Benim basit birkaç önerim olacak şu aşamada;

  1. Birkaç adımdan oluşan rutin oluşturmak. (El, yüz yıkama- diş fırçalama- pijama giyme- su içme- saç tarama) v.s.
  2. Rutin kitabı oluşturup onu okumak,
  3. Sabit saatte gece uykusuna yatma. (Öğlen uykusu varsa onu gece uyku saatine göre geriye çekme) En geç 9 civarı yatması uygun olur. Saat 10 civarı büyüme hormonu salgılanır.
  4. Loş ışık kullanma, ses tonlarını alçaltma,
  5. Odasını düzenli havalandırma,
  6. Sadece yatağında duran sabit bir uyku arkadaşı edindirme,
  7. Beyaz gürültü (tercih edilebilir),
  8. Odaya kucağınızda girip ninninizle başı omuzunuzda mayıştırma (o sırada arada öpüp, kulağına en şevkatli ses tonunuzla sevgi cümleleri fısıldanabilir, sırt sıvazlanıp, saçları okşanabilir),
  9. Yatağa bırakınca bebeğinizin durumuna bağlı sırt pışpışlanabilir, saç okşanabilir, sadece eli tutulabilir. Gözle iletişim kurmamaya özen gösterin. İletişim kesilmediğinde bebeğiniz uykuya konsantrede zorlanabilir.
  10. Gerekirse sizinde çok uykunuz olduğundan bahsedebilirsiniz. Özellikle iletişime açık bir çocuksa birkaç cümle ile uykuya yönlendirmeye çalışılabilir.

 

Rahat olmak çok önemli. Yaptığınız davranıştan şüphe duymadan ancak bebeğinizin tepkileri ve istekerine duyarlı şekilde ilerlemeli diyebilirim. Bol bol şevkat, ilgi ve iletişim bu işin bence formülü… Asla bebeğinizi bir kalıba sokmayın. “Benim bebeğim asla” ile başlayan cümleler kurmaktan kaçının derim. Bebekler şaşırtabilirler.

Bunun da üstesinden geldiniz ve gündüz deli gibi emmeye devam eden bebeğinizde 3.adım uyandıktan sonra koştuğu meme olacaktır. Bu da oldukça zorlayıcı bir adım. Ben bunu erteleyerek çözdüm.

Bu süreçte zamanını değerlendireceği etkinlikleri arttırmakta fayda var. İlgisini çekerek meme krizini atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. “Kahvaltıdan sonra meme vereceğim. Şimdi yemek zamanı hadi beraber hazırlayalım” gibi yönlendirdim. Söylediğim gibi kahvaltıdan sonra meme verdim. Sanırım yaklaşık bir aydır bu şekilde ilerliyoruz. Artık istedikleri zaman ne zaman vereceğimi söyleyerek erteleyebiliyorum. Sona sadece bir adım uzaktayım. Ama o ana hazır olamadım ben henüz. Sonlandıran dostlarım, bebek için tahmin ettiğimiz kadar zor değil diyorlar. Bizim hazır olmamız ve karar vermemiz önemli olan.

Bir sonraki yazımda öğün azaltmada karşılaşılan sorunlara bulduğumuz çözümleri yazmaya çalışacağım. Sağlıklı günler…

19.01.2018