Başlığa verilecek cevap belli aslında duyarlı olmak, saygılı olmak gerekiyor. Peki bu konuda millet olarak yeterince duyarlı mıyız? Bu soruyu da en doğru insana sordum. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü TEKSEM (TÜRKİYE ENGELSİZLER KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM MERKEZİ) Proje Müdürü ve Sanat Yönetmeni Gamze ELİBOL en içten şekilde cevapladı.
 Merhabalar, ilk önce sizi tanımayanlara kendinizi biraz tanıtır mısınız   ?

Merhaba, İstanbul doğumluyum. 1.5 yaşında yanlış iğne sonucu engelli kaldım. 12 yaşıma kadar yürüyemedim, 12 yaşından sonra hayatın beni engelleyemediği bir anneyim...

Siz birçok engelli kardeşimize çok güzel bir örneksiniz. Aslında pozitif tarzınız ile herkese örneksiniz. Mesela bana. Ben engelli çocuğu olan anneleri görünce çok üzülüyorum. Çocuk engelli ve ona destek olacak en yakını annesi ve anne hayata küsmüş durumda. Haksız değil tabii ki. Evlat sonuçta ama belki diyorum biraz pozitif olsalar hem çocuklarına hem kendilerine daha faydalı olurlar. Bunu söylemek bile basit değil ama işte ben görünce çok üzülüyorum. Mutlu olsun herkes istiyorum, ondan herhalde.  Bence sizin vereceğiniz tavsiyeler daha değerli onlar için. Engelli meleği olan melek annelere neler söylemek istersiniz?

Öncelikle şunu her zaman söylerim ENGELLİ OLMAK DEĞİL ENGELLİ ÇOCUĞUNA SAHİP OLMAK ZOR ÜLKEMİZDE. Ben çoğu engelli çocuğa sahip annenin yanındayım. İş, aş, destek, kardeşlik, elimden ne geldiyse yapıyorum. Çocuklarından utanan anneleri anlamaya çalışıyorum ama çocuklarıyla yaşam sevinci ile olan annelere saygım büyük. Çocuklarını parklara götürmeye utanmasınlar. Engelli çocuğa sahip anne olmak büyük sınav ve bu sınavı atlatmak zor değil. İnanmak, okumak ve kendini geliştirmekten geçiyor.

Ben de birkaç şey söylemek istiyorum onlara. Sizin sınavını en ağırlarından ama başınıza gelen herkesin başına gelebilir. Siz gülerseniz, çocuğunuz gülecek, siz dik durursanız, çocuğunuz dik duracak. Sizi saçma bakışlarıyla tahrik eden insanlara karşı dik durun lütfen.

Sizce ülkemizde engelsiz yaşam için neler yapılmalı?

Klasik olacak ama ENGELSİZ YAŞAM İÇİN önce mimari açıdan destek sağlanmalı ve sonra eğitim. Annelere babalara da verilmeli bu eğitim, okullarda işlenmeli. Çok zor değil aslında bir kaç kural değişecek ve hoop engellerin % 50 si ortadan kalkacak.

Sizin maviye ayrı bir tutkunuz var. Sebebini çok merak ediyorum. Özel değilse paylaşır mısınız?

Evet MAVİ bende bambaşka bir duygu. Özel sebebi var ama kitabım MAVİ de açıklayacağım. 2018 de  ;)

Aaa bu harika. O halde heyecanla kitabınızı bekliyorum. 

Beni bu ülkede birşeyler için farkındalık yaratma gerekliliği baze çok yaralıyor. Ne gerek var diyorum. Herkes insanlık görevini yerine getirsin, birbirine saygılı olsun. Bir gün kendi başına da kötü bir durum geleceğini düşünerek yaşasın herkes istiyorum. Mesela İzmir’de Farkındalık Merkezi diye bir yer gördüm, belediyeye ait. Evet harika bir iş. Buna ihtiyaç duyulmasının sebebi, insanların duyarsızlığı. En son siz de engelli park yerinde çirkin bir olay yaşamıştınız, hatırlıyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Zaman zaman hepimizde oluyor o. Aman bana ne, ben mi kurtaracağım bu hayatı. Sonra kulağımda bir çınlama; eveett, haydi kalk. Ben bu yüzden dünyaya engelli olarak gönderildim. Sorunları çözmeye, mutluluk katmaya zaman zaman yetemiyorum tabi ki tek başıma ve üzülüyorum ama sonra sabah yine temiz enerjimle yatağımdan fırlıyorum, hoopp haydi temiz bir sayfa daha. Sağlıklı insanların engelli park yerlerine neden bu kadar park etmek istediğini çözemedim. Düşünün 1000 otoparklı bir alanda 15 adet engelli otoparkı var ve hepsi dolu. Engelli otoparklarının olma sebebi, güvenliğe yakın olup bagajda duran tekerlekli sandalyemi çıkarmak için yardım istemek. Nasıl zor bir durum değil mi? Ama o park yeri başka birinin, hem de ayaklarını kullanan birinin sallana sallana Avm’ye gitmesi sizin elinizde sihirli bir değnek olması isteğine kalıyor. Sihirli bir değneğim olsaydı, bu kişileri kurbağaya çevirirdim. Çok şirin olurlardı bence.:))

Bence de:)) 

Peki son olarak engelli ya da engelsiz kadınlara söylemek istedikleriniz var mı? Benim çok oluyor da…

Önce kendinizi sevin, kısa bacağınızı, şişman göbeğinizi, küçük kirpiklerinizi... Ben bu yazdıklarımın olmadığı (bacak, göz, göbek gibi) çocuklar ve gençlerle bir aradayım. Lütfen bir şeyleri kaybetmeden önce değerini bilelim... 

Samimi cevaplarınız, pozitif yaşam enerjiniz ile ışık olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum. Umarım engelsiz yaşamı hedefleyen daha çok meleğe de ulaşıp ışık olursunuz.

TEKSEM’ e destek olmak veya engelsiz yaşamı takip etmek isterseniz, aşağıdaki facebook sayfalarını beğenebilirsiniz.

https://www.facebook.com/teksemm/?fref=ts

Tuğçe Azaklı

http://birannebirkadin.blogspot.com.tr/