Aileye bir mucizenin katılmasıyla, ebeveynler yaşamlarını yavaş yavaş değiştirmeye başlarlar. Bu değişimin başında da daha az seyahate çıkmak hatta ilk bir kaç sene bebekleri ile eve kapanıp hiç seyahate çıkmamak yer alır. Keyif aldıkları aktivitelerden yavaş yavaş vazgeçmeye başlarlar ve bu durum zamanla, aile içinde artan sorumluluklar da eklenince mutsuzlukların başlamasına sebep olur. 

Oysa ki hayatınıza kaldığı yerden devam edip, keyif aldığınız aktiviteleri ertelemeden, bebeğinizi de hayatınıza dahil edebilirsiniz. Seyahate hep birlikte, bu seyahatten keyif de alarak çıkabilirsiniz. Her şey önce bunu başarabileceğinize inanmakla, bebeğinizin sizinle güvende olacağını bilmekle ve daha sonra da bu seyahatten keyif alabilmeniz için bazı kolaylıkları hayatınıza geçirmenizle başlar. 

Peki nedir bu kolaylıklar?

Alya 15 aylık ve o doğduğundan beri seyahat ediyoruz. Üstelik bu seyahatlerimizde de hiç bir aktiviteden geri kalmayarak ailecek çok keyifli vakit geçiriyoruz. Bu tecrübelerimizden de yola çıkarak sizinle paylaşabileceğim önerilerim arasında ilk olarak bebek arabasının rahatlığı yer alıyor. Özellikle havaalanlarında defalarca açıp kapatmanız gerektiği düşünülürse mümkün olan en hafif, rahat taşınabilen ve kolayca katlayabileceğiniz bir pusetle seyahat etmenizi tavsiye ederim. Alya ile ilk Paris'e seyahat ettik. Sırf görüntüsü hoşuma gidiyor diye satın aldığım ve bu seyahatte oldukça zorlandığım bebek arabası tecrübemden sonra, döner dönmez ilk iş olarak hafif ve basit kullanışlı bir bebek arabası arayışına girmiştim. Bebek arabası seçerken ayrıca eşyalarınızı da taşıyabileceğiniz yeterli alan olup olmadığına dikkat edin. Seyahat sırasında bir şeyler satın aldığınızı ve bebekle yanınızda çok eşya taşıdığınızı da düşünürsek, gün boyu elinizde poşet ve çanta taşımak zorunda kalmazsınız. Pusetin yağmurluğu olmasına da dikkat edin. Hem yağan yağmurdan hem de soğuk havalarda bebeğinizi rüzgardan korumak için harika bir ayrıntı diyebilirim. Özellikle en son gittiğimiz Hollanda seyahatimizde hava çok soğuk olduğundan yağmurluğunu gün boyu kullandım. Biz saatlerce sokaklarda gezsek de Alya'nın rüzgardan korunduğunu bilmek içimi çok rahatlatmıştı.

Bir çok ülkede havaalanlarında bebekli yolculara öncelik hakkı veriliyor. Sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Özellikle tek başınıza seyahat ediyorsanız görevliler size mutlaka yardımcı oluyorlar. Yardım istemekten asla çekinmeyin! Ben tek başıma Alya ile en son iki büyük bavul, bir büyük sırt çantası ve kendi el çantam ile seyahat ettim. Gerek uçak içinde gerekse havaalanında görevliler her konuda yardımcı oldular. Bebek arabasını genelde uçağın biniş kapısına kadar getirip orada kapatıp görevliye teslim ediyorsunuz. Yine yardımcı oluyorlar. 

Uçağa binmeden önce bebeğinizin bezini değiştirmenizi tavsiye ederim. Böylelikle daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Uçakta daha dar bir alanda değiştirmek daha zahmetli olabiliyor. 

Uçağa check in işleminizi online olarak önceden yapıp, bavulunuzu teslim ederken görevlilere, uçakta boşluklar varsa sizi yanınızın boş olduğu ve rahat edebileceğiniz bir koltuğa geçirmesini teklif edebilirsiniz. Genelde tüm seyahatlerimizde bu konuda yardım istedik ve bugüne kadar hiç kimse bu teklifi geri çevirmedi. 

Uçakta bebeğinizin basınç değişiminden dolayı kulakları rahatsız olabilir. Bunun için özellikle kalkış ve iniş esnasında emzirmenizi öneririm. Eğer artık emzirmiyorsanız, biberonla besleyebilir veya emzik kullanabilirsiniz. Ben uçuşlarda kendimi daha izole ve rahat hissettiğimden cam kenarını tercih ediyorum ama uçakta çok fazla ayağa kalkarım diyorsanız koridor kenarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

Ben genellikle uçuşları Alya'nın uyku saatine denk getirmeye çalışıyorum. Böylelikle uçuş sırasında uyuduğu için çok rahat ediyorum. 

Seyahatlerimiz esnasında yanımda her daim Alya'nın sevdiği oyuncaklardan birkaçı oluyor. Daha önce hiç tanışmadığı birkaç oyuncak da mutlaka bulunduruyorum. Önce sevdiği oyuncaklardan başlayıp, eğer huysuzlanırsa yeni tanıştığı oyuncakları tek tek çıkarıyorum. Bu şekilde uzun bir süre oyalanmasını sağlıyorum. 

Kullanıp atabileceğim tarzda önlükleri de çok kullanışlı buluyorum. Bebeğimin sevdiği minik örtüsünü de hep yanımda bulunduruyorum. Böylelikle kokusuna alıştığı için yeni bir yerde yabancılık çekmiyor. Ayrıca uçuşlarda yanımda mutlaka yedek bezleri, maması, ıslak mendili, alt değiştirme örtüsü, yedek bir kaç kıyafeti, biberonu, yedek emziğini bulunduruyorum. Uçuş sırasında burnu tıkanan bebekler için de serum fizyolojik damla çok yardımcı oluyor. 

Kanguru veya sling tarzı taşıyıcılar da bebekli aileler için kurtarıcı oluyor. Yanınızda her daim bulundurmanızı tavsiye ederim. 

Eğer araba ile seyahat ediyorsanız, arabanızın camları için güneşlik bulundurmanızı tavsiye ederim. Bebeğinizin araba koltuğunun ayarlarının düzgün olduğundan emin olun ve seyahate çıkmadan önce mutlaka kontrol edin. Seyahat sırasında daha fazla sıvı alımına ihtiyaç duyacağından da mutlaka su bulundurun. 

Bavul hazırlarken planlı olursanız seyahatlerinizde çok rahat edersiniz. Minik bir çanta hazırlayıp içine vitaminlerini, ilaçlarını, derecesini, tırnak makasını, pişik kremi ve şampuanını, sinek kovucu spreyini, burun damlasını, güneş koruyucu kremini, aşı kartını mutlaka koyuyorum. Bavulda kısıtlı yer olabileceğinden ben çok fazla bez almayıp gittiğim ülkeden temin ediyorum. 

Alya'nın kıyafetlerini kategorilere ayırıp farklı bez torbalar içinde muhafaza ederek bavula yerleştiriyorum. Böylelikle gittiğim yerde bavulu açtığımda eşyalarını kolayca bulup vakitten kazanmış oluyorum. Kendi kıyafetlerimi de en ince detayına kadar gitmeden planlayıp öyle yerleştiriyorum. Böylelikle gittiğim yerde hazırlanmam çok az vakit alıyor ve bu esnada bebeğim huzursuzlanmıyor. 

Seyahat boyunca çantamda mutlaka ara öğünler için meyve bulunduruyorum. Gittiğim her ülkede ilk önce yerel marketleri ziyaret edip bebeğim için uygun olabilecek yiyecekleri ve içecekleri alıyorum. Pek yedirmeyi tercih etmesem de yanımda kurtarıcı olarak her daim kavanoz maması bulunduruyorum. 

Otel yerine ev tarzı yerleri tercih etmişsek daha da rahat ediyorum. Mutfağı olduğu için yemek hazırlamam çok kolay oluyor. Geceden hazır ediyorum. Otelde kalıyorsak da otelin mutfağından rica ediyorum. Katı gıdaya geçen bebekler için her restoranda genelde çorba, sebze ve et bulunuyor. Ben yemeklerini minik minik parçalara bölüp mama sandalyesinde önüne koyuyorum. Bu şekilde daha çok yiyor. Siz de alışık olduğu yemekleri tercih edip, alışık olduğu şekilde yedirebilirsiniz. Ayrıca yanımda hep kaşık maması bulunduruyorum. Yemek yemek istemediği durumlarda kurtarıcı oluyor. Farklı tatları, kaşık maması ile karıştırıp yedirebiliyorum. Çantamdan da hiç ayırmadığım bir termosum var. Daima yanımda ılık su bulunduruyorum. 

Oteli seçerken bebek yatağı olmasına dikkat edip gitmeden mutlaka talep ediyorum. Eğer seyahatinizde araba kiralayacaksanız da, bebek koltuğu istemeyi unutmayın! Bebeğiniz uyurken farklı bir odada bulunma durumunuz olacaksa da bebek telsizi gerekebilir.

Bunu son olarak yazsam da aslında en önemli şey rahat olmak. Siz ne kadar rahat ve huzurlu olursanız, bu bebeğinize de yansır. Rahat ama planlı olduktan sonra aslında bebekle seyahat etmek sandığınız kadar da zor değil.

Bebeğiyle seyahate çıkacak tüm ailelere muhteşem anılarla döneceğiniz, keyifli seyahatler diliyorum.