Sevgili anneler, gelin sizinle bebeğimize sebze çorbası pişirelim. Sebze çorbası bir bebeğin ilk anne yemeğidir. Bu nedenle büyüdüğünde çocuğunuzun “Benim annem güzel yemek yapar” demesini istiyor iseniz lütfen bu gıdaya özen gösteriniz. Kendi özelliklerinizi ve ailenizin gıda seçim özelliklerini göz önünde bulundurunuz. Bebeğime her türlü besini vereyim faydası çok olsun düşüncesi ile 9-10 çeşit sebzeyi karıştırıp tatsız ve anlamsız yiyecekler hazırlamayınız.

Unutmayınız:

Bebeğinize ne yediriseniz yedirin bebeğiniz sindirimi takiben kendi vücuduna o anda ne lazımsa onları kendi vücuduna alır. İhtiyacı olmayanları ise bağladığınız bebek alt bezine gönderir.

Önce kış ve yaz sebzelerinin ortalama içeriklerine bakalım. Daha sonra da pişirmeye geçelim. Çünkü Süt çocuklarını tatlı besinlerden tuzlu besinlere ve sıvı gıdadan şekilli gıdaya alıştırmada aracı olarak kullanılabilecek en ideal yiyecek çorbadır.

Kış sebzeleri ile pişirilen çorba:

100 gr. Bileşimi:

1.1 gr. Protein 0.1 mg B1 vitamini

6.3 gr. Yağ 0.6 mg Niasin

16.6 mg Kalsiyum 8.1 mg C vitamini

0.7 mg Demir 597 İ.Ü. A vitamini

92 Kcal Enerji 5 gr. Karbonhidrat

Yaz sebzeleri ile pişirilen çorba:

100 gr. Bileşimi:

0.9 gr Protein 0.4 mg Niasin

18.4 mg Kalsiyum 6.2 gr Yağ

0,6 mg Demir 8.2 mg C vitamini

6.3 gr Karbonhidrat 1310 İ.Ü. A vitamini

89 Kcal Enerji

Sebzeler, anne sütü almayan bebeklerde 4 aylıktan itibaren, anne sütü alanlarda ise 6 aylıktan itibaren önce sebze ezmesi şeklinde verilir.

Bunun için patates ile beraber 3-4 çeşit sebze haşlanır; tel süzekten geçirilir; haşlama suyu ile yumuşatılır ve çok az tuz ilave edilir.

Günde 2-3 tatlı kaşığı ile başlanarak 10 gün içinde bir öğün olarak 150 ml verilir. Daha sonra sebze ezmesi su yerine et suyunda yapılır ve içine bir tatlı kaşığı kadar pirinç de eklenir. Bu şekilde hazırlanan sebze püresi, süzekten geçirme yerine çatalla ezilir ya da mikserde hafif pütürlü kalacak şekilde çırpılabilir ve 15 gün böyle devam edilir. Bundan sonra sebzelere bir İzmir köftesi kadar et ve bir tatlı kaşığı sıvı yağ eklenir. Yedi ay bittikten sonra haftada bir kez balıketi de kullanılabilir. Balık olarak küçük balıklar tercih edilmelidir. Büyük derin su balıkları ağır metaller içerebilirler.

Sebze çorbalarının içine pirinç ile birlikte irmik ya da şehriye de konulabilir. Böylelikle sebze ezmelerinden sebze çorbalarına geçilmiş olur.

Çocuğa 3 gün sebze çorbası veriliyorsa, bir gün tahıl çorbası (yayla, un, mercimek, tarhana, şehriye, erişte vb.) verilmelidir.

Afiyet olsun.

Sevgi ile kalınız …