1. Doktordan bir randevu alın.

Doktorunuzdan hamilelik öncesi randevu almanız önemli. Doktor, genel olarak sizin ve ailenizin tıbbi geçmişine bakacak, şu anki sağlınızı kontrol edecek ve ne gibi ilaçlar kullandığınıza bakacak. Bazı ilaçlar hamilelik döneminde zararlı olabiliyor ve bunların değiştirilmesi gerekebiliyor. Hamile kalmadan belirli bir süre önce, zararlı ilaçların bırakılması çok önemli. Aynı zamanda doktorunuz kötü alışkanlıklarınız varsa onları bırakmanızı söyleyecektir. Kişinin sağlık durumuna göre farklı testler de yapılabilir.

2. Doktor kontrolünde Folik Asit almaya başlayın.

Hamile kalmak için adım atmadan en az 1 ay önce ve ilk trimesterda günde 400 mikrogram folik asit almanız önemli. Doktorunuzun kontrolünde folik asidi alın. Folik asit, doğuştan gelen hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

3. Alkol, sigara ve zararlı maddeleri bırakın.

Alkol ve sigara kullanımı düşüklere, erken doğuma veya zayıf doğan bebeklere sebep oluyor. Ayrıca tütün kullanımı doğurganlığınızı azaltırken, eşinizin sperm sayısını da azaltıyor. Ayrıca araştırmalar şunu gösteriyor ki siz sigara içmeseniz bile, sigara içen bir ortamda bulunmanız bile hamile kalmanızı zorlaştırabiliyor.

4. Genetik testleri yaptırın.

Doktorunuzun kontrolünde ve doktorunuz uygun bulduğu takdirde bu testleri yaptırabilirsiniz. Bu testler anne veya babada genetik bir hastalık var mı ve bu doğacak çocukta ortaya çıkabilir mi buna bakıyor ve hamile kalmadan önce bazı müdahaleler yapılabiliyor.

5. Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin.

Henüz karnınızda sizinle birlikte yiyecek bir minik fasülye yok. Ama şimdiden sağlıklı beslenmeye başlayın veya besleniyorsanız devam edin. Sağlıklı bir hamilelik için sağlıklı bir hazırlık şart! Bunu yaparken ideal kilonuzu koruyun.

6. Egzersiz şart !

Egzersiz olmadan asla! Hamilelik öncesi düzenli egzersize başlayın. Özellikle kardiyo ve pilates gibi egzersizler sizi  hamileliğe hazırlayacak. Esnek olmak önemli!

7. Diş hekiminize görünün!

Hamilelik döneminde birtakım diş ve dişeti problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Bunu en aza indirmek için diş hekiminizden bir randevu alın. annemisin.com uzman yazarlarımızdan Diş Hekimi Sabri Küçükkeleş’in “Hamilelik Öncesi Diş Sağlığı” yazısını  okuyabilirsiniz.

8. Psikolojik olarak hazır mısınız?

Araştırmalara göre depresyonda olan kadınların doğurganlığı, olmayanlara göre daha az. Psikolojik bir sorununuz varsa , bunu hamile kalmadan önce yardım alarak çözebilirsiniz ve sağlıklı bir hamilelik öncesi ve hamilelik süreci yaşayabilirsiniz. Doktor kontrolü şart!

9. Bütçe planınıza bir göz atın. 

Bir çocuk sahibi olmak için finansallarınızı da kontrol edin. Sezaryen veya normal doğum için ayrı bir ücret gerekirken, bebek doğmadan önce de masrafları başlayacaktır. Odası, yatağı, bezleri, kıyafetleri, biberonları, bebek arabası derken, bu liste uzayıp gidiyor. Bir bütçe planı yapmakta fayda var.  Bu konuyla ilgili farklı bir bakış açısı için annemisin.com uzman yazarlarımızdan Ailenizin Finansçısı Can Gürsu’nun “Çocuğuma Gücüm Yetecek Mi? “ yazısını okuyabilirsiniz.

10. Kahve alımınıza dikkat etmeye başlayın.

Bunu daha önce de duymuşsunuzdur. Kafein alımı, hamilelik için zararlı olabiliyor. Bu yüzden aldığınız kafein miktarını limitleyin. Hamile kalmadan önce bunu yapmaya başlarsanız sizin için super bir başlangıç ve alışkanlık haline gelir. Doktorunuza miktar konusunda danışabilirsiniz.

11. Doğum kontrol hapınızı bırakın.

Hamile kalmak için doğum kontrol hapınızı bırakmanız gerekiyor tabii ki :) Bunu tahmin etmek zor değil. Bırakmadan önce doktorunuzla konuşmanız önemli. Genellikle çoğu kadın bıraktıktan sonra hamile kalabiliyor ama bazen bu süreç 3-4 ya sürebiliyor. Bu konuda en doğrusunu doktorunuz bilir:) 

Kolay gelsin..