Belki duymuşsundur. Özellikle Amerika ve Avrupa’da doğum öncesi hamile kadınlar buluşup deneyimlerini paylaşıyorlar. Genellikle birbirlerine yakın tarihlerde doğum yapacak olacak kadınlar, düzenli olarak bir araya geliyorlar. 2 haftada bir veya ayda bir gerçekleşen toplantılar şeklinde işliyor süreç. Tabii ki bunlar bildiğimiz resmi iş toplantıları veya konferanslar gibi değil. Her grupta bir tane doktor oluyor. Önce tüm anne adayları boy ve kilolarını ölçüyorlar ve daha sonra doktorlarla kişisel problemlerini  ve kaygılarını konuşuyorlar.

Bu gruplarda önceden bir konu da belirleniyor ve o konu üzerinden herkes kendi deneyimlerini ve kaygılarını paylaşıyor. Bir annenin deneyimi diğeri için bir çözüm olabiliyor. Bazen de konuk bir konuşmacı ile iş daha da enteresan hale getirilebiliyor.

Bu bahsettiğimiz aslında minik bir hamilelik kulübü. Buradaki amaç aynı dönemde olan hamile kadınların duygularını, deneyimlerini, sevinçlerini, üzüntülerini, başkalarıyla paylaşamadıklarını, birbirleriyle paylaşmaları ve oraya ait hissedip birbirlerine yardım etmeleri.

Bir düşün, hamileliğinin o döneminde zorluk çektiğin bir konuda zorluk çeken ve bu problemi çözen başka bir anne adayı ile konuşmak istemez misin? Bu doktoruna gidip sormaktan çok daha ayrı bir süreç. Aynı şeyleri yaşayan birkaç anne adayıyla bu sorunları paylaşıp çözümleri duymak bambaşka bir şey olabilir.

Ayrıca bu sayede yeni arkadaşlar edinebilir, ve hamileliğinde farklı bir sosyalleşme içine girebilirsin.

Günümüzde bunu whatsapp grupları, anne bebek forumlarıyla yapanlar var. Ancak fiziksel olarak buluşup, düzenli deneyim paylaşmak apayrı bir şey diye düşünüyoruz.

Böyle bir grup oluşturmaya ne dersin? Belki de Annemisin anneleriyle bir grup oluşturabilirsin :) Bizce hiç fena fikir değil :)