Korunmadan düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl gibi bir süre içerisinde gebelik durumu oluşmazsa, bu konuda bir merkeze başvurulmalıdır.

  • Gebe kalmayı düşünüyorsan ve 30 yaşından büyüksen ve 6 aydır menstrual kanaman olmadıysa,

  • Menstrual periyotların düzensiz veya çok ağrılı geçiyorsa,

  • Tekrarlayan düşük hikayen varsa,

  • Çikolata kisti varsa,

  • Partnerinin sperm sayısı düşükse veya testis, prostat hastalıkları geçirdiyse doktora başvurmalısın.


Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlere Uygulanan Tedaviler

1. Aşılama Tedavisi

Genellikle erkeğe bağlı ve nedeni açıklanmamış kısırlık (infertilite) olgularında tüp bebek tedavisinden önce tercih edilen yöntemdir. Aşılama tedavisi de aynı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi kadının yumurtalıkları uyarılır, yumurtalar çatladıktan sonra erkekten alınan spermler rahim içine bir kanülle transfer edilir. Bu yöntemin uygulanmasındaki en önemli şartlardan biri ise kadının tüplerinden en az birinin açık olması gerekmektedir. Erkeğin sperm analizi sonuçlarının ise normal veya normale yakın olması gerekir ve tabii ki gebeleğin tutunmasını engelleyecek endometrial bir pataloji olmaması da gerekir.

2. Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi en çok bilinen ve tercih edilen yardımcı üreme metodudur. Tedavinin başlangıcı, yumurtalıkların uyarılıp daha çok yumurta üretmesini sağlamak amacıyla verilen infertilite ilaçlarının kullanımıyla başlar.Tüp bebek tedavisinde bilinen iki yöntem vardır. Bunlar In Vitro Fertilizayon (IVF)  veya Mikroenjeksiyon (ICSI)dır.

IVF yönteminde yumurta toplama işleminde alınan yumurtalar kültür tüplerine yerleştirilir. Üzerine belirli oranlarda spermler yerleştirilerek kendi kendine döllenmeleri beklenir. Bu koşulların sağlanabilmesi için yumurta ve sperm parametrelerinin uygun olması gerekmektedir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir spermin özel bir mikroskopla ve mikromanipülatörler aracılığıyla olgunlaşmış tek bir yumurta içine enjekte edilmesidir.  Enjekte edilen yumurtaların embriyo gelişimini sağlamak için geliştirilmiş besi yerleri içine anne vücut ortamına benzer ortam sağlayan, inkübatör yerleştirilir. Eğer  özel bir yöntemle mikroskobik ortamlar altında büyütmeyle mikroenjeksiyon işlemi yapılıyorsa bu yönteme de IMSI (yüksek büyütmeyle sperm seçimi) denir.

Çiftlerin %20 sinde görülen kısırlık yaş ilerledikçe daha sıklıkla görülür. Kısırlık (infertilite) üreme sistemi ile ilgili bir sağlık sorunudur. Bir sebepten veya birkaç faktörün birleşmesiyle oluşan bir kombinasyon sonucu olmuş olabilir. İnfertilitenin üstesinden gelebilmek için, güvenli ve etkili birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu tedavilerin amacı ise çiftlerin bebek sahibi olma şansını artırmaktır. Kadına, erkeğe veya her ikisine bağlı nedenlerle olabileceği gibi %15-20'lik hasta grubunda ise tüm araştırmalara rağmen nedeni bulunamıyor.