Dünyanın en önemli ve bir o kadar da sorumluluk isteyen olgularından birisi de sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmektir. Bütün anne adayları tatlı, şirin, gülümseyen, sağlıklı ve huzurlu bir çocuk hayal ederler. Bu hayalleri gerçekleştirmenin vazgeçilmez şartı, öncelikle kendilerinin sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmalarıdır. Tüm diğer tıp dalları kadar önemli olan, sağlıklı yaşam ve beslenmenin ilk şartı problemsiz dişler ve dişetine sahip olmaktır. Bu da ancak iyi bir ağız hijyeni eğitimi ve uygulamaları ile sağlanabilir.

Anne adaylarının bilhassa hamile kalmadan evvel bir diş hekimi kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Sağlıksız dişler ve dişetlerinin beraber olduğu kötü bir ağız hijyeni, geriye dönüşümsüz problemleri de maalesef beraberinde getirmektedir. Diş taşı temizliği ihtiyacı ve dişeti operasyonları, çürük diş tedavileri ve çekilmesi gereken, tedavisi imkansız dişlere sahipsek bunların mutlaka hamilelikten evvel çözüme kavuşturulması lazımdır. Kötü ağız hijyeni, yaygın çürük ve dolayısıyla oluşan iltihaplar, maalesef en önem verdiğimiz çocuğumuzun anne karnındaki gelişimini etkileyebilir.

Ağızdaki problemleri tedavi etmek için diş hekimlerinin ihtiyacı olan röntgen ve ilaç kullanımı hamilelikte kısıtlanabileceğinden, bunları daha önceden yaptırmakta fayda vardır. Ayrıca vücuttaki hormonal değişimlerden etkilenecek ilk organların başında dişetlerimiz gelmektedir. Onlar ve çevreledikleri çene kemiklerimiz dişlerin destek dokularıdır. Bunları anne adaylarının problemsiz bir hamilelik dönemi geçirebilmek için önceden sağlıklı duruma getirmeleri gerekmektedir.