Bu güne kadar kim bilir kaç kere soğuk algınlığı yaşadın veya daha da kötüsü grip oldun. Kaç kere ilaçlar kullanman, terlemen, ateşini düşürmen gerekti. Belki bir iki gün işten izin aldın. Ama bunları hamileyken yaşarsan ne yapacaksın?

Hamilelikteki kurallarla, hamile olmadan uyman veya uymaman gereken kurallar pek de birbirine benzemiyor. Soğuk algınlığı her iki türlü de insanı kötü hissetiriyor. Ama bir de hamileysen, öksürük şurubu, antihistamin, dekonjestan gibi soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçları almaman öneriliyor. Peki o zaman ne yapabilirsin? İşte bir kaç ipucu:
 

  1. Bol bol dinlenme vakti. Hastalık vücudunu yorar, bir de üstüne hamilelikten kaynaklanan ağrılar eklenince :( Bu yüzden vücudunu dinlendirmen çok önemli.

  2. Bol sıvı tüket. Su, meyve suyu, çay ve sıcak çorba iyi seçim. Kafeinli sıcak içeceklerde limite dikkat tabii ki. Bol sıvı alman , mukus üretimi ve yüksek ateş sırasında kaybettiğin sıvıyı geri almana yardımcı olur.

  3. Boğazını rahatlat. Ballı ılık limon suyu içmek veya ılık tuzlu suyla birkaç kez gargara yapmak boğazına çok iyi gelecek. Öksürüğünü de azaltacak. Bizden söylemesi.

  4. Tuzlu burun damlası kullan. Reçetesiz olarak, eczanelerden satın alabileceğiniz bu burun damlaları burun tıkanıklığınıza iyi gelecek.

  5. Oda sıcaklığı önemli. Odan normal sıcaklıkta olmalı. Kuruysa nemlendirici bir alet alabilirsin. Bu genel olarak herkese iyi gelen bir etki yaratıyor.

  6. Vücut ağrıları ve ateş için asetaminofen (Tylenol gibi) kullanabilirsin. Bu ilaç hamilelikte kullanılması güvenli kabul edilen bir ağrı kesici ve ateş düşürücü. Tabii ki doktoruna danışabilirsin.
     

Ayrıca bunlara ek olarak, eşinden sana masaj yapmasını isteyebilirsin:) Ağrılarına iyi gelecektir.

Soğuk algınlığın şiddetlenirse doktorunu aramalısın.

Hadi şimdi biraz dinlenme vakti.