Sabah uyanınca olmazsa olmaz kahve içme alışkanlığın...

Her  yemekten sonra bir bardak çay veya sade bir türk kahvesi içme isteğin...

Akşam yemeğinde canının bir kadeh şarap çekmiş olması…

Evet. Belki de hepsi senin kopamayacağın alışkanlıkların arasında. Ama artık sadece kendini değil , bebeğini de düşünerek , istesen de istemesen de tüm bunları geride bırakmanın vakti geldi!

Bu pek hoş ve pek kolay olmayacak. Ama hamilelik bunu gerektiriyor. Hamileliğinin sağlıklı geçmesi için nelerden uzak durman gerektiğini sanırım tahmin etmiş olmalısın. Biz de bir üstünden geçelim.


Alkol

Vücudunuza alkol giriyor olması demek, bebeğinin de alkol tüketiyor olması demek. Alkol bir kere kan dolaşımına girdiğinde, plasenta yoluyla doğrudan bebeğine ulaşıyor. Şarap, bira, rakı farketmez. NE OLURSA OLSUN. Alkol alma alışkanlığı hamilelikte devam ederse düşük yapma riski artar ve bebeğin ölümüne sebep olabilir. Bebeklerde kalıcı hasarlar da bırakabilir.
?
Fetal alkol sendromunu duydun mu? Kalp hastalıkları, düşük doğum kilosu, zeka geriliği ve yüz deformasyonu gibi doğum kusurlarına sebep olan çok ciddi bir hastalık. Bu sendrom ile doğan bebeklerde dikkat eksikliği, büyüme bozukluğu ve davranış bozukluğu da görülebiliyor.

Yani kısaca, hamile olduğunu öğrenir öğrenmez alkolu bırak! Hamile kalmayı planlayanlar , önceden de bırakabilir. Çok daha iyi olur.

Bebek doğduktan sonra alacağın alkol de bebeğini emzirirken bebeğine ulaşıyor. Bu yüzden emzirme bitene kadar alkole son!


Kafein

Kafein tüketimini sınırlama vakti! Bu konuda bir sürü araştırma yapılmış ve şu sonuç ortaya çıkmış: Günde 200 mg ya da daha az, yani bir-iki fincan kahvenin anne ve bebeğe zarar vermediği tespit edilmiş. Bundan daha fazlasını içmek bebeğinin doğum kilosunda ve baş çevresinde kayba yol açabilir. Düşük doğum kilosu beraberinde maalesef başka sorunları da getiriyor. Bu yüzden aldığınız kafein miktarını limitleyin!

Minik bir not: Kahve dışında kola, çay ve çikolatada da kafein var, unutma. Demlenerek içilen sıcak içeceklerde demlenme süresini kısaltarak kafein miktarını azaltabilirsin!


Tütün

Sigara dumanı, bildiğimiz gibi, dünyanın en zararlı şeylerinden biri! İçince milyonlarca kimyasal madde var. Karbonmonoksit ve nikotin, bebeğinin oksijen alımını azaltabilir.Aynı zamanda senin kan basıncını yükseltip, kalp atışlarını hızlandırarak, damarlarını daraltan nikotin, bebeğinin yeterli ve düzgün beslenmesine de engel olacaktır.

?Aynı zamanda tüm tütünlü maddeler ölü doğum, prematüre doğum, düşük doğum kilosu ve doğum sonrası ani bebek ölümü sendromu gibi sorunlara yol açabilir.

?Bu yüzden en doğrusu hamile kalmadan önce sigarayı bırakmak! Başkarının dumanına da maruz kalmamak çok önemli! Hem bu senin sigarayı bırakman için de çok güzel bir bahane olacak.


Uyuşturucu Maddeler

Burada söylenecek pek bir şey yok. Tüm uyuşturucu maddeler kesinlikle yasaklı!