Uzun bir aradan sonra kocaman bir merhabaaaaa!

Uzun bir süre ayrı kalmamızın sebeplerini -sebebini demiyorum bakın, ‘sebeplerini’ diyorum- sıralamadan önce tüm okurlarımızın Şeker Bayramını kutlarım ve adı kadar tatlı bir bayram geçirmenizi dilerim. Şimdi deee finallerimden başlayarak uzak kalmamıza neden olan her şeyi anlatayım. Şöyle kiii mayıs ayının sonu itibariyle iki üç hafta kadar bir süre boyunca ödevler, projeler, ikinci vizeler -Yıldız Teknik Üniversitesi iki vize, bir final sisteminde- ve en nihayetinde finaller derken bugüne ancak çıktım. Son finalimden çıktığım gibi de koştura koştura uçağa yetişip ailemin yanına, Didim’e uçtum. Buradaki evimiz henüz yeni olduğu için internet bağlantısıyla alakalı ciddi problemler yaşadım ve ancak bugün sizlere ulaşacak bir yazı yayınlayabildim. Neyse ki annemisin.com’un bilgi hazinesi uzman yazarları sayfayı boş bırakmadı ki yokluğumu hissetmediniz bile.

Bugün sizinle paylaşımda bulunmak istediğim konu çocuğu 3 yaşında da olsa 5 yaşında da olsa 12 ya da 15 yaşında da olsa hiç fark etmeksizin kriz yaratan bir konu: karne dönemi. Şöyle ki 3 yaşında kreşe giden, 5 yaşında anaokuluna devam eden, 6 yaşında ilkokula başlayıp okumayı yazmayı öğrenen ya da daha büyük yaşta ortaokul seviyesinde eğitim gören her çocuk karne döneminde gerek notları kötü olduğu için gerekse ebeveynlerinden karnesine göre bir hediye beklediği için küçük çaplı bir kriz yaşar. Karnesi kötü olup ailesinden çekinen çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında daha kapsamlı bir yazı yazabilirim diye düşünüyorum. Bugünlük karne sevinci yaşayan çocuklarımıza nasıl hediyeler alabileceğimizle ilgileneceğim ve bu konu hakkında yazacağım. Karne sevincini ilk kez yaşayan en küçük yaş grubumuz olan 3-5 yaş dönemine değineceğim.

3-5 yaş grubundaki bir çocuğa alınacak hediyenin bir giysi ya da bir kitap olması onlar için pek bir şey ifade etmeyecektir. O yüzden bu yaş grubundaki çocuklara oyuncak kategorisinden hediyeler alınabilir. Oyuncak derken bahsettiğim renkli, eğlenceli ama bilişsel gelişime katkıda bulunmayan sıradan oyuncaklardan bahsetmiyorum tabii ki. Öncelikle lego ve türevleri olmak üzere piyasadaki pek çok oyuncak özellikle çocukların zekâ gelişimine, motor hareketlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

  • Legolarla çocuğunuz evler, gökdelenler, arabalar inşa edebilir belki de küçük insanlar yaratabilir. Yaptığı figürleri birbirleriyle etkileşime sokabilir, iletişim kurdurtabilir. Tüm bunları tasarlarken parmak kasları gelişir, yaratıcılığı pekişir, sosyal becerileri artar. Böylelikle çok yönlü bir gelişim sağlanır.
  • Montessori destekli oyuncaklar da çocuğunuzun öz bakım becerilerini pekiştirir, sosyal becerilerini arttırır ve günlük hayatta karşılaştığı eylemlere karşı hazırlıklı olmasını sağlar. Bahsettiğim oyuncaklar ev eşyalarından oluşan bir set, alet çantası konseptinde bir set, market ya da banka temalı oyuncak setleri vb. olabilir.
  • Puzzlelar yani başka bir deyişle yapbozlar çocuklarda her yaş grubu için gelişimlerini destekleyen hobi araçlarıdır. Yaş grubuna göre değişen parça sayısı, renk, desen ve tema seçenekleriyle tüm yaş gruplarında tercih edilebilir. Zihinsel aktiviteyi arttırdığı gibi, parça-bütün ilişkisinin kavranmasına yardımcı olur ve analitik düşünmeyi pekiştirir.
  • Tahta bloklardan oluşan oyuncak setleri de tıpkı legolar gibi çocuğunuzun hayal gücünü, yaratıcı düşünmesini ve yeni yapılar, yeni objeler yaratmasını destekler. Üç boyutlu bloklar sayesinde çocuğunuzun nesneyi kavramayı ve var olan nesneyle yeni şeyler yaratmayı öğrenir.


Sizler için tavsiyelerim şimdilik bu kadaaar! :) Herhangi bir aksilikle karşılaşmadığım takdirde sizinle olmaya devam edeceğim. Kendinize ve geleceğimiz çocuklarınıza iyi bakın efendim :)