Merhaba, birbirinden farklı ve eğlenceli sanat atölyelerinden ilki LeoZor ile sizi yaratıcılığımızın sınırlarını zorlamaya davet ediyorum.

Bu atölye çalışmamızda gerçek ve gerçek üstü kurguyu ortaya çıkarmak, pekiştirmek temel hedefimiz. Bakalım hayal dünyamızda neler keşfedeceğiz. 

LeoZor atölyesinin içeriği aslında adına gizli yani Leopar ve Dinazordan geliyor. LeoZor atölye çalışmasına hayvanların isimlerini öğrenmek, hareketlerini, seslerini taklit ederek başlayabiliriz. (Canlandırma çalışması atölyeye geçmeden önce hayal kapısından içeri girmemiz için faydalı olacaktır.)

Hayvanları tanıdıktan sonra en sevdiğimiz iki hayvanı seçip ortaya yepyeni bir hayvan çıkartıyoruz. Nasıl mı? İlk olarak adını bulmak, sonra sesinin nasıl çıktığını, hareketlerinin neler olduğunu düşünmek, konuşmak, rengine karar vermek ve hatta canlandırmak eğlenceli bir drama çalışmasına dönüşecektir. İnşa ettiğimiz hayvanımız artık hazır. (Canlandırma sırasında hayvanınıza dair not almayı unutmayın O )

Evet, sıra geldi yepyeni hayvanımızın resmini çizmeye. Üzerine konuştuğumuz tüm özellikleriyle birlikte minik minik yeni hayvanımızı oluşturuyoruz. “Konuşarak çizmek iyi bir yöntemdir." Bizim için önce hayvanımızın kaba şeklini, yani dış hatları gibi düşünün, çizmek iyi bir başlangıçtır. Renklendirmek ve detaylarını eklemek ikinci adım olarak düşünebiliriz. 

Atölye çalışmasından neler edindik?

  • Hayvanları artık daha iyi tanıyoruz ve artık bizimde bir hayvanımız var.
  • Korkularımızı geçirdik, canlılarla iletişimimizi güçlendirdik.
  • Yaratıcılığımızın sınırlarını kaldırdık. Bireysel farklılıklarımızın farkına vardık.
  • Hepimiz kendimizce bir hayvan hayal edip resmini yaptık.
  • İletişim teknikleri kullanılarak karşılıklı çalışmalar yaptık ve birlikte inşa ettiğimiz atölyede ekip çalışmasıyla uyum dengesini kurduk.
  • Renk bilgimizi güçlendirdik.
  • El göz koordinasyonu ve motor kaslarının gelişimi için faydalı egzersizlerde bulunduk. 


Atölyede kullandığımız malzemeler; tercihe göre kuru veya pastel boya, resim kağıdı (35cm x 50cm), hayvanlar ile ilgili bilgi kartları ya da pad yardımıyla hayvan görselleri. (Ben kartları öneririm daha keyiflidir ve bilgi olarak daha kalıcıdır.)

Umarım keyifli bir atölye olur, bir sonraki atölyede görüşmek dileğiyle. 

Sevgiler...