Birlikte çalıştığım pek çok takım arkadaşımdan şunu duyarım: “...ama ben çok yoğun biriyim nasıl olur da bu diyetleri yapabilirim?”

Sevgili Diyetisyenimiz Taylan Kümeli takımım için bazı menüleri son derece sade ve kolay hazırlarken ara sıra bazılarını da yeme içme repertuvarımıza katacakları ve sağlayacağı faydalar bağlamında daha kompleks tariflerle yazar.  Kolaylık ve zorluk daima bir dengededir.

Ancak durum gelip iki hususa dayanır; belki yoğun belki de tembel olduğunu söyleyen takım arkadaşım bunu yapılması imkansız görür ve umutsuzluğa kapılır. Ya kolay sonuç vereceğini düşündüğü ama verdiğini hemen geri alan popüler açlık rejimlerine yönelecektir, ya da o güne kadar yol almasına yardım etmemiş klişe ama kolay bir menü ile şansını deneyecektir. Her iki türlü de bu adımı ona maalesef hüsranla dönecektir.

Gerçekten yeni bir şey gördüğünüzde korkmayın ya da hemen kolaya kaçmaya, elinizdeki reçeteyi dönüştürmeye çalışmayın. Bedeninizle ve yaşamınızla ilgili bir şey değiştirmeye çalışıyorsunuz.  Bunun biraz zaman yönetimi, emek ve en önemlisi itina istediğini unutmayın. Bu yola girmenizin nedeni siz anlamadan ve kendinize bir şeyler katmadan ağırlığınızı kaybetmek değil. Böyle bir yol mümkün değil. Kendinize zamanınızdan ve gücünüzden bir pay vermelisiniz. Ama bu güç ve zaman eğer sizin için az ise lütfen ön hazırlık yapmaya alışın. Bu her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Dahası mutfağınızla sizi yakınlaştıracak ve size bir tür pratiklik kazandıracaktır. Hepsi bu kadar da değil, sağlıklı yaşam ve kilo verme programınız sona erdikten sonra bile mutfakta yapabilecekleriniz konusunda yeni bir el alışkanlığına yeni bir arşive sahip olacaksınız.

Yiyecek ve içeceklerinizi  taze ve pişmiş olarak tüketilecekler olarak ikiye ayırabilirsiniz. Yoğun çalışan biriyseniz pişirilecek olanların malzemelerini temizleyip saklama poşetleri içinde dondurabileceğiniz gibi, hazırlayıp ısıtmaya hazır hale getirebilirsiniz. Eğer taze pişirme şansınız yoksa bu en iyi hamledir. Taze tüketmeniz gereken ancak temizliği zaman alan yeşillikleri ise yıkayıp, kurutarak yine kuru bir kağıt havluya sarıp buzdolabı poşetlerinde saklayabilirsiniz.

Beslenme çantası hazırlamaktan çekinmeyin ya da bunun sosyallik üzerindeki etkileri için kuşkuya düşmeyin, öğle yemeğinizi evden getirmeniz sizin sosyalleşmenizi engellemez. Sadece sosyalleşme ve yemek fikrini bağlantılandırmanız gerekmediğini kanıtlar.

Termos kaplar çorbalar için, vakumlu plastik kaplar diğer bütün yemekleriniz için idealdir. Soslarınız için kahvaltı boy reçel kavanozlarından, bebek şekeri kavanozlarından ya da bebek maması kavanozlarından faydalanabilirsiniz.

Eğer kafanıza bu işi olması gerektiği gibi, hakkıyla, yaşamınızı etkileyecek en düzgün biçimde yapmaya karar verdiyseniz lütfen lütfen kendiniz için bu zamanı ayırmaktan, çabalamaktan korkmayın. Gözümüzde büyüttüğümüz şeyleri başarıp üstesinden gelmek kendimize olan saygımızı başka hiçbir şeyin arttırmayacağı kadar arttırır. Bunun dışında göze “zor” gelen bazen eylem aşamasında hiç de zor olmayabilir. Zahmetli gelen aslında keyifli olabilir. Lütfen geçmişten getirdiğiniz ve sürekli içses olarak mırıldayan önyargılarınıza “bir saniye bekle tatlım yeni bir şey deneyeceğim” diyebilin. Sizden bunu bütün kalbimle rica ediyorum.