Siz sevgili anne adayları ve anneler için ve en önemlisi bebekleriniz için yazılar yazarken mesleki çalışmalarım sırasında gözlemlediğim ve deneyimlediğim bir durum söz konusuysa hemen örneklendiriyorum ve sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda yine bire bir yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim. Kıssadan hisse usulü, doğuma hazırlanan anne adaylarının nasıl bir doğum planı hazırlayabileceğini anlatarak konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağım.

Birkaç ay önce çalıştığım hastanenin gözlem ve tanılama amaçlı bulunduğum psikiyatri kliniğine genç bir anne adayı geldi. Anne adayımız o kadar telaşlı ve heyecanlı, o kadar eli ayağına dolaşmış bir haldeydi ki odaya girip konuşmaya başladığı andan itibaren kendimi “Allahım, her an doğum gerçekleşebilir. Bu durumda ben ne yapmalıyım? Krize müdahale nasıl gerçekleşir?” şeklinde sorular sorarken buldum. Adayımız hamileliğinin 26. haftasındaydı ve ilk kez doğum yapacağı için neyi nasıl yapacağını bilmediğinden yakınıyordu. Doğum sancısı geldiği andan itibaren hastaneye varana kadar ki sürede, o ve ailesi ne yapacaktı? Doğumdan önce, doğum sırasında ve sonrasında durumu nasıl kontrol edecekti? Çevresindekiler kendisine yardım etme konusunda ne kadar başarılı olacaklardı? Kadın bu soruları ardı ardına ve hızlı bir şekilde sıralarken bir an kendime döndüm; evet, şu an hamile değilim, hatta evli bile değilim ama zaman hızla akar ve gün gelir de bu anne adayının yerinde ben olursam acaba nasıl davranırım?

Öncelikle kesinlikle bir doğum planı hazırlarım diye düşünüyorum. Çünkü günlük hayatımda dahi garantici, planlı programlı ve düzenli biriyim. Burç olayına çok takılmasam da bir başak burcu kadınıyım ve burcum gereği de aynı özelliklere sahip olmam gerektiği söyleniyor. Doğum için hazırlıklarımı doğumdan en az 1 ay önce tamamlardım. Doktorumun desteğiyle, doğuma dair tüm bilgileri edinir ve ona göre bir doğum planı yapardım. Anneme, eşime, eşimin annesine, o an yanımda kimler olacaksa onlara bu plandan bahseder, katkılarını ve desteklerini beklerdim. Planı hazırlayışımı adım adım yazacak olursam;
 

 • Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece bebeğimi normal doğum yöntemi ile doğurmak ve bu konuda başta doktorumun (buraya ismini yazabilirsiniz) gözetiminde güvende olduğumu bilerek kendisinin fikirlerine saygı duyduğumu belirtmek istiyorum.
 • Bebeğimin suyu yeterli olduğu sürece, kasılmalarımın doğal seyrinde ilerlemesini, doğumumun kendi ritmini yakalamasını istiyor, damardan ilaçlarla doğumumun erken başlatılmasına veya hızlandırılmasına sıcak bakmıyorum.
 • Doğumumun bütün evreleri boyunca gerekli olan fiziksel ve duygusal destekçimin eşimin (buraya doğum destekçinizi yazabilirsiniz) olduğunu ve doğumla ilgili tüm konuların açıklıkla kendisiyle paylaşılabileceğini belirtmek istiyorum.
 • Kasılmalar sırasında anestetik ilaçlar yerine derin gevşeme, nefes teknikleri, masaj gibi yöntemler kullanarak ilk fazı tamamlamayı istiyor ve epidural anestezi uygulamasından yararlanmak istemiyorum (tercihinize göre değiştirebilirsiniz).
 • Doğumdan hemen sonra anneyle bebek arasında kurulacak olan ilk ten temasının doğumun en güzel kazancı olduğuna inanarak, bebeğimin temizlenmeden, yıkanmadan, kordonu kesilmeden veya testleri yapılmadan önce göğsüme verilmesini talep ediyor ve ilk sütümü o esnada bebeğime vermek istiyorum.
 • Doğumdan sonra bebeğimle geçireceğim vaktin ardından ilk kontrollerinin yapılacağı zaman rutin Hepatit B ve K-vitamini aşılarının daha sonra özel doktorumuzla takibi yapılacağı için uygulanmamasını istediğimi bildirmek istiyorum.
 • Doğumdan sonra hastanede kaldığım süre boyunca bebeğimle aynı odada kalmayı talep ediyorum.


Tüm bunları sıralarken psikiyatri uzmanımın “Aysu Hanım bu konularda iyidir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve anne-bebek beslenmesi konularında araştırmalar yapar. Bana da anlattığı olmuştur hatta. Bu konuda ona danışalım.” dediğini duydum. Hemen konuya dahil oldum ve 26. haftasını yaşayan bir anne adayının,

 • Yumurta
 • Yulaf ezmesi
 • Elma
 • Balkabağı
 • Somon
 • Yoğurt
 • Nohut

?gibi bolca vitamin içeren, proteince zengin, potasyum yönünde kuvvetli ve stresi azaltan özellikle de lifli besinler tüketmesinin faydalı olacağından bahsettim.

Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla hesabı, ben bunları o gün kliniğe gelen heyecanlı anne adayımıza söyledim belki ama siz de sizi ilgilendiren kısmını kendinize alın, uygulayın derim :)