Hemoroid, anal kanaldaki toplar damarların genişlemesi ve kan göllenmesi ile oluşan bir durumdur. Vücuttaki toplardamarlarda görülen genişlemeler varis olarak adlandırılır. Anüs ve çevresindeki damarların genişlemesiyle oluşan varislere ise hemoroid, halk arasında basur adı verilir.

Hemoroid oluşumunun nedenleri ne peki?

  • Kabızlık
  • Gebelik
  • Obezite
  • Uzun süreli ayakta veya oturarak çalışma
  • Genetik yatkınlık (aile öyküsü)

Gebelikte hemoroid oluşumunun mekanizması

Hamilelikte,gebelik hormonlarının etkisi ile bütün vücuttaki düz kaslarda gevşeme olmaktadır. Bağırsak hareketleri yavaşlamakta ve kabızlık artmaktadır. Gebeliğin erken döneminde bulantı ve kusma nedeniyle sıvı kaybı ve beslenme güçlüğü bağırsak sorunlarını artırmaktadır. Gebelik büyüdükçe vücudun alt kısmındaki damarlarda basınç artışı, kanın göllenmesine ve damarlarda genişlemelere neden olmaktadır. Varis oluşumu artarken, hemoroid oluşumuda diğer faktörlerle birleşince gebelikte ciddi sıkıntı oluşturabilmektedir. 

Hemoroidler iç (internal ) ve dış (eksternal ) olmak üzere iki şekilde oluşur. İç hemoroidler anal kanalın üst kısmındadır. Genellikle ağrısızdırlar; kanama, kaşıntı, yanma ve bazan dışkılama sırasında kanama yada dışarı çıkma şeklinde bulgu verebilir. Dış hemoroidler anüs dışında memelerin olması ile daha kolay tanınırlar. Dışkılama sırasında ağrı,kanama ,kaşıntı ve yanma yapabilirler. Eğer damar içindeki kan pıhtılaşır ve iltihaplanırsa ( tromboze hemoroid ) çok şiddetli ağrıya yol açar ve cerrahi işlem gerektirebilir.

Hemoroid oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler 

  • Kabızlığı önleyici tedbirler almak (bol posalı beslenmek,bol su içmek, hareket etmek )
  • Dışkılama sırasında uzun süreli ıkınmamak
  • Uzun süreli ayakta durmak ve oturmaktan kaçınmak
  • Düzenli dışkılama alışkanlığı edinmek

Hemoroid tedavisi, gebelikte ilaç kullanımının daha sınırlı ve dikkatli yapılması gerektiğinden dolayı doktor tarafından verilecek krem ve fitillerle yapılabilir. Oturma banyosu olarak adlandırılan 15-20 dakika sıcak suda oturup daha sonra buz uygulamak şeklinde olursa çok daha rahatlatıcı olacaktır.

Gebelikte özellikle kabızlığı önleyici besinlerle beslenmek, kullanılan vitamin ve demir ilaçlarının yan etkileri konusunda dikkatli olmak gereklidir. Hemoroid kanamaları, gebelikte anemi açısından sorun oluşturabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Hemoroidler normal doğum için engel oluşturmaz. Doğum sonrası genellikle kendiliğinden iyileşebilir yada tedavisi daha kolay yapılabilir .