Her "başlangıç"ta olduğu gibi "çocuk" söz konusu olunca da "hepsini istiyoruz !"

Diyelim ki yeni bir iş arıyoruz. Evime uzak olmasın, çalışma arkadaşlarımla iyi anlaşayım, maddi getirisi çok olsun, çalışma saatlerim net olsun, iş tatminim olsun, izinlerim çok olsun, yeri güzel olsun, terfi imkanım olsun... Böyle uzayıp gitmiyor mu ? Peki, özel durumlar dışında herkes istediği bütün bu şartlara kavuşabiliyor mu? Hayır. Peki o zaman nasıl karar veriyoruz? İşin en önemli şartlarını yani bizim için "olmazsa olmaz" şartlarını, değerlendirmeye alıyoruz.

8 senedir Ana Baba Okulu seminerleri veriyor ve grup çalışmaları düzenliyorum. Anne babalarla bu konuyu her sene konuşuyoruz. Soruyorum :

Çocuğunuzun hangi özelliklere sahip olmasını istersiniz ?

- Düzenli, temiz, sosyal, başarılı, kendine güvenen, yardımsever, kitap okumayı seven, spor yapan, topluluk önünde konuşabilen, hayvanları seven, yeni girdiği bir ortama kolay uyum sağlayabilen, mutlu, bir enstrüman çalabilen, meraklı, görgü kurallarına uyan, sağlıklı, dış görünümüne dikkat eden, çalışkan, paylaşmayı seven, eşyalarına sahip çıkabilen...

Bu liste de uzayıp gidiyor. Eminim okuyan herkesin de eklemek ve çıkarmak istediği maddeler olacaktır. Sizin yaratacağınız bir varlık, tabii ki sizin istediğiniz özelliklere sahip olarak büyüyüp şekillenecek. Ama hem kendi çocuklarımda hem de öğrencilerimde ve anne babalarda gördüğüm kadarıyla, o sepet kendi şekli ve ana maddesiyle geliyor zaten. Ve çocuk belli bir yaşa geldikten sonra anne babaların deyimiyle "pes ediliyor" benim deyimimle "çocuk tanınıyor". Yani o listeden bazı maddeler çıkarılıyor, çocuğa ve şartlara uygun hale getiriliyor.

Sevdiğim ve her seminerde paylaştığım bir örnek var etki-tepkiyle ilgili... 

Patates, kahve ve yumurtayı ayrı kaplarda suyla kaynattığımızı düşünelim. "Etki"miz üç malzemeye de aynı ama aldığımız "tepki" nasıl ? Patates sertti ama yumuşadı, kahve suyla kaynayınca bambaşka birşeye dönüştü, yumurta ise sıvıydı ama sertleşti. Etki-tepki ilişkisini yönlendirebilmek için önce elimizdeki malzemeyi iyi tanımalıyız. Çocuklarımızla ilgili beklentileri oluştururken "yeteneği var mı, istiyor mu" noktalarını iyi değerlendirmeliyiz. Kendimize ve etrafımızdakilere bir bakalım. Yukarıda saydıklarımızdan hangilerini yapabiliyoruz ?

Anne babalar çocuklarının sahip olmasını istedikleri özellikleri listeledikten sonra soruyorum:

En önemli olan iki tanesini seçin. Ne kalıyor geriye o upuzun listeden biliyor musunuz ? 

Sağlıklı ve mutlu olsun yeter :)