Yeni bir heyecanı anlatırken kelimelere dökmek çok da kolay değilmiş…

Göktuğ yeni doğmuştu ki yaşlılar ara vermeden ikinciyi düşünün, ikisi bir arada büyür baskısı yapmaya başlamıştı:) . Biraz daha orta yaş grubu, Göktuğ 2 yaşındayken başladı ikinci çocuk ve gerekliliği konusundaki demeçlere. Eşimi tanıdım tanıyalı, iki çocuğu olsun istiyordu ama tabi ki doğru zamanı bekliyordu. Açıkçası hiçbir baskı umurumda bile olmadı. Çocuk yapmak, doğurmak işin en kolay kısmı ama ya sonrası…

Bana sorarsanız ikinci bir çocuk ihtimali bile kafamda yoktu. Büyük konuşmuşum ama… :)

Karar vermek çok da kolay olmadı. Göktuğ ağustos ayında 5 yaşına girecek ve ben niye mi hiç istemiyorken, birden istedim? Değişik hisler işte, anlatılmıyor kelimelerle. Göktuğ’u yalnız bırakmak istememiş olabilirim. Eşimi bu kadar çok istiyorken geri çevirmek istememiş olabilirim. Ya da ben gerçekten ikinci kez anne olmak istemiş olabilirim.

Bu sefer değişik, ilki gibi değil. Daha rahat, olacakları bilerek, daha bilinçli ve tecrübeli hissediyorum kendimi ama biliyorum ki bu hisler ta ki “ıngaaa” sesini duyasıya kadar olacak:). Biliyorum ki her çocuk çok farklı ve bu yeni bir tecrübe olarak geliyor gümbür gümbür.

Senaryo belli aslında. Gözleri pırıl pırıl parlayarak benimle ilgilen diye gözümün içine bakan iki melek. Belirli bir zaman sonra biri okula, ben işe, ufaklık anneanneye doğru yol alacak. İşten çıktıktan sonraki saatlerde tempo şimdikinin daha fazlası olacak. Peki; üç cümleyle anlatılacak kadar kısa mıydı çalışan ve iki çocuklu annenin günlüğü… Neyse canım huniyle gezmek de güzeldir eminim:) 

Mükemmel anneliği geçtim, mükemmel kadın, mükemmel insan olmanın kuralları var mıydı? Yemişim mükemmel akım zihniyetini. Hep tartışıyoruz ya kadın ve sorumluluklarının ağırlığını, düşünüyorum da biz yaradılış olarak bunları yerine getirince mutlu oluyoruz sanıyorum. Mutluyum ve çok şükür çalıştıkça, yoruldukça kendimi çok güçlü hissediyorum.

Ve sen, nokta kadar olan ikinci mucizem, çok heyecanlıyım, çok merak ediyorum kaşını, gözünü, her bir zerreni. Ve çok teşekkürler Allah’ım ikinci kez bu duyguyu nasip ettiğin için. Sağlıklı sıhhatli de kavuşmayı nasip et.

İşin en zor kısmı Göktuğ’ a durumu anlatmak. Bu konuyla ilgili araştırmadayım. Onu kırmak, üzmek, fazla sorumluluk yüklemek istemiyorum. Deneyimli annelerin önerileri benim için çok önemli. Heyecanla bekliyorum önerilerinizi ve yaşadıklarınızı.

Sevgilerimle,

Tuğçe