Anne oluyorum, hayatıma yeni bir can, üstelik benden bir can geliyor. Ona herşeyin en güzelini, en iyisini almalıyım, minik minik çoraplar, cıvıl cıvıl elbiseler, bodyler, battaniyeler, havlular, bebek arabaları, mobilyalar, anakucakları, oyuncaklar neler neler.

Hepsi mini minnacık ama kocaman sevinç ve mutluluk var içlerinde, nasıl sabırsız nasıl heyecanlıyım hepsini almak için. Bütün anne adaylarının duyguları bu yönde, hamile olduğumuzu duyduğumuz an başlar hayallerimiz, planlarımız ve hazırlıklarımız. Önce kafamızda hazırlarız her şeyi, almasak da araştırır, karşılaştırır ve en uygununu seçip alışveriş için listeler yapar, almak için bekleriz. Çünkü, " Bebekler, 6 aylık olmadan alırsak uğursuzluk getirir" öyle denmiş ve hala öyle deniyor. Tıbben kanıtlanmış hiçbir şey yok, tamamen batıl inanç. Anneler bakar bakar bırakırlar ellerinden beğendiklerini, içleri gider ama asla almazlar bir çöp dahi, niye, çünkü alırsa uğursuzluk getirir.

Peki ya ben ikiz bebek bekliyorsam, 6 ay geçtiğinde o mağazaları gezip alışveriş yapacak halim kalmayacaksa, ya benim erken doğum yapma ihtimalim yüksekse ne yapacağım?

Vallahi sizleri bilmem ama ben, ikizlerimin cinsiyetini öğrenir öğrenmez yapmıştım alışverişimi. Henüz 4 aylık hamileydim, anneciğimle aldık pazar arabamızı doğru Eminönü havuzlu hana gittik. Yeni doğacak bebek için ne istersen var, hem çeşit bol hem de fiyatları uygun.Tüm ihtiyacımız olan kıyafet, havlu, battaniye vb ürünleri hepsinden ikişer ikişer bir kerede aldık geldik. İtiraf ediyorum, daha o zaman bile çok yorulmuştum. Hiç korkmadım, hiç de beklemedim inanın çünkü ben ikiz bebek bekliyordum, ne zaman ağırlaşacağım, ne zaman doğum yapacağım ne zaman eve kapanacağım belli değildi. Benim, bebeklerim 6 aylık olduğunda alışveriş yapacak gücüm olmayabilirdi.

İşte sırf hamileliğin en keyifli yanını yaşayayım, ömür boyu içimde kalmasın diye erkenden yaptım alışverişlerimi. Çok şükür hiçbir şey olmadı, öyle yeni bir şey gördüm yine alayımda demedim çünkü çok gezdim ve en çok hoşuma gidenleri aldım. Şimdi diyorum ki, iyi ki erkenden yapmışım alışverişimi. 7 aylık hamileyken artık yürüyemeyen, işten doğum iznine ayrılmış, evinde ayaklarını uzatıp keyif yapan bir hamileydim. Her şeyimiz hazır olduğu için de sadece o günlerin keyfini çıkarmakla meşguldüm.

Herkesin, bereketli ve keyifli alışverişleri olsun inşallah.

Sevgiler...

www.lalvecan.blogspot.com