Çocuğun mu seni uyutuyor, sen mi çocuğunu 😊

Uyku, uyku, uyku...

İkizlerin varsa eğer, kafandaki balonda sadece tek bir cümle vardır biraz daha uyusam. Ama uyuyamazsın biri uyur, biri uyanır. Hele ki emzirme dönemi günlerin hiç uyumadan gelip geçer. Çıkartamazsın o eşoftman takımlarını, süt akmış tişörtlerini üzerinden.

İkisini aynı anda emzirdim ilk üç ay. Çünkü hep şu mantıkla hareket ettim, herşeyi aynı anda yapabilirsem, kendimede zaman ayırabilirimdim. İyi ki de böyle yapıp bu şekilde devam etmişim. Beslenmeleri, banyoları, tırnak kesimleri, uykuları, eğitici kitaplarla oyun aktiveteleri, onları sevmeyi vs. aklınıza gelebilecek herşeyi aynı anda yapmaya çalışıyorum doğduklarından bu yana.

Uyku düzenimizi 4. aydan sonra oturtmaya başladım. Gündüz 2 defa öğle ve akşam üstü olarak, 16. ay itibari ile de günde 1 kez öğleden sonra uyutuyorum. Gece ise sürekli saat 21.30' da yatırıyorum. Tabii bu her ailenin düzeniyle yön değiştirebilir.

Bir yere gitmiş olsak dahi gündüz ve gece uyku düzenlerimizi bozmayacak şekilde gerçekleştiriyoruz gezmelerimizi ve hemen eve dönüyoruz. Çünkü her çocuk kendi yatağında ve odasında rahat eder.

Ben 4. aydan sonra hiç onlarla aynı odada kalmadım. Bu süreç anneler için gerçekten çok zor bir dönem. Her "mıyk" diye ses geldiğinde gidip bakmak zorundasınız. Emzirip yada mama verip tekrar kendi yatağınızın yolunu tutmak çok uzun sürüyor 😊 Her anne gibi acaba nefes alıyorlar mı diye kontrol etmek için binlerce defa kalktığım da çok oldu ve halâ da oluyor. Onlardan ayrı yatmamın sebebi ise odalarına ve yataklarına alışmaları gerektiği içindi. İyi ki de bu şekilde yapmışım. Çünkü çok fazla anne baba var çocuklarını yanlarında hatta ortalarında yatıran. Büyüdüklerinde de hayıflanıp "odasında yatmıyor, bizden ayrılmıyor" diyen. Böyle bir süreci eşim ve ben yaşamak istemedik. Bu yüzden bu şekilde bir yol izledik.

Yurtdışında aileler çocuklarını daha erken saatte uyutuyorlar. Çünkü onlar çocuk gelişimine, gündüz daha verimli olacaklarına ve günü pozitif geçireceklerine inanıyorlar. Zaten doğrusu da bu. Fakat bizim burda herkes " aman geç yatsın sabah erken kalkmaz, aman bırak uykusu gelince uyusun " diye bir kavram geliştirmiş. Ben tabii ki de böyle düşünmüyorum.

Araştırmalara görede gece 23.00 ve sabah 05.00 saatleri arasında büyüme ve gelişim hormonları çalışmaya başlıyor. Bu yüzden uzmanlar saat 23.00'den en az 2 saat önce çocuğun uykuda olması gerektiğini söylüyor. Çocuğun ileride daha zeki olmasını, bazı adaptasyon sorunlarını ortadan kaldırdığını, zamanı verimli ve pozitif kullanılabileceği bile kanıtlanmış.

Eğer çocuğunuzu geç yatırıyorsanız ve bunu düzeltmeye karar verdiyseniz her gece 15 dakika önce uyutarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Çocuğunuzun hızlıca uykuya dalmasını ve gece çok fazla uyanmamasını istiyorsanız;

- Yatırmadan yarım saat önce beslemelisiniz. Çünkü karnı tıka basa doluyken hemen uyuyamaz.

- Altının kuru ve temiz olması gerekli.

- Muhakkak rahat edebileceği pijama takımları tercih etmelisiniz.Gün içinde üzerinde olan kıyafetleri ile yatırmamalısınız.

- Gece terlememeleri için de oda sıcaklığını onlara göre ayarlamalı ve odalarını her gün havalandırmalısınız. (Çünkü ikizlerim erkek ve erkek çocukları sıcağı hiç sevmez)

 - Uykuya dalmalarının uzun sürmemesi için de odalarında dikkat çekici obje, ışık vs. gibi bir şey olmaması gerekmektedir.


Bunlar benim tecrübe ettiklerim, benim bilgilerim ve benim düzenim. Umarım bir kaç annenin işine yarar ve rahat ederler.

İkizli bir hayatınız varsa ve benim gibi doğduklarından bu yana yalnız bakıyorsanız yada bakmaya karar verdiyseniz baştan nasıl bir düzen kurarsanız inanın herşey o şekilde ilerliyor ikizli hayatlarda.

Duble anne olmak kolay olmayabilir ama benim gibi ikiz anneleri şunu unutmamalısınız, biz seçilmiş ve özel anneleriz. Bu yüzden her şeyin üstesinden gelebiliriz  💪