Bu yazıyı size  ikiz annesi ve annemisin.com baş editörü Gül Yılmaz yazdı. İyi okumalar :) 

Çok deneyimli bir anne olarak, ikiz bebek bekleyen geleceğin annelerine ve ikiz bebekleri olan annelere birkaç yürek rahatlatıcı bilgi vereyim;

İlk yapacağın şey, ikiz hamileliğini  öğrendiğinde, yakın ve uzak çevreden gelen “Ayy çok zoor, ben birine zor bakıyorum (ya da baktım) nasıl bakacaksın iki bebeğeee,canım yaa” gibi moralini bozacak cümlelere kulaklarını tıkamak olsun ;)) Eğer çok sinir olursan da  “İkiz büyütmedin ki nerden biliyorsun” da diyebilirsin. Tek başına bakıyor bile olsan, ikiz bebek bakımı daha zor değil gerçekten.

Neden mi!

  • İkizleri aynı anda, kucağında sallayarak uyutman mümkün olmadığı için kısa zamanda kendi kendilerine uyumaya alışıveriyorlar.
  • Aynı anda uyansalar bile, meme veya biberon sırasını beklemeyi çabuk öğreniyorlar.
  • Eğer biberonla beslenmeye başladılarsa, ortalama 3.aydan itibaren bebeklerini, yanyana iki anakucağına oturtup, her elinde bir biberonla hem de onlarla sohbet ederek, eğlenceli bir şekilde besleyebiliyorsun.
  • İkizler (eğer hasta değillerse) hiç sıkılmadan birbirlerini oyalayabiliyorlar. Tabii ki bunun için birbirlerini görebilecekleri pozisyonda olmaları gerekiyor ;)
  • Oyuncak paylaşmayı çok erken, kıskançlığı ise çok geç öğreniyorlar ki bu da deneyimsiz anneler için çok avantajlı bir durum.

Paylaşmaya devam edeceğimm….:)))

Sevgiler,