Bebekler beklemeyi çok kolay öğreniyor, ikizler daha da kolay...!

Yaşamlarının ilk iki ayında onları, dünyaya uyum sağlayabilmeleri için serbest bırakın. :)) İstedikleri zaman beslenip, istedikleri zaman uyuyup, istedikleri zaman uyansınlar. Ama üçüncü aydan itibaren hem sizin, hem de onların huzuru için “öğretime” başlayabilirsiniz. Öğrenim hayatındaki ilk konu “beklemeyi öğrenmek” olsun;)). Bebekler doğmadan çok önce, (o zaman farklı bir frekanstan duyuyor olsa da) sizin sesinizi diğer seslerden ayırabiliyorlar. Bu avantajınızı kullanarak, onlarla sohbete başlayabilirsiniz. Başta monolog olan sohbetiniz zamanla karşılık bulmaya başlayacak ve beklemenin ilk adımı olarak sizi dinlemeyi, dinlerken de yavaş yavaş beklemeyi öğrenecekler. Böylece mama hazırlarken iki ayağınız bir pabuca girmeyecek mesela :).

Diğer ve muhtemelen ilk yılında, çoğu annenin en büyük problemi olan uyku düzenine geçişte de, erken başlanırsa başarı oranı yüksek ama biraz sabır gerektiren basit bir uygulama önerebilirim. Kucakta değil yatakta uyusun. Dediğim gibi bu uygulamaya ne kadar erken başlarsanız o kadar kolay başarırsınız. Uyku saati öncesi beslendikten sonra yatağına koyup sırtını okşayarak uykuya dalana kadar yanında kalın ki yalnız hissetmesin. Geceleri tabii ki uyanacaklar bir süre, beslenme saatleri dışında her kıpırdandığında ya da her “bık bık” söylendiğinde kucağınızda değil yatağında sakinleştirmeye çalışın.  

İkizlerdeyse zaten ikisini birden kucakta uyutmak söz konusu olamayacağından en baştan itibaren yatakta uyuyabiliyorlar. “Birini ben uyutayım” diyen yardımsever ve ilgili babaları her zaman takdir ederiz. Ancak, anneler kadar babalarda da kucakta sallayarak uyutma merakı biraz fazla, bu da düzenli uykuya geçiş sürecini oldukça zorlaştıran bir durum. Ebeveynlerin uyku düzeni eğitimi konusunda da senkronize olması gerekiyor yani.  Bir de, eğer etrafınızda fazla müdahaleci bir yakınınız yoksa, başarılı sonuç daha kısa zamanda alınıyor.

Minnacık şeylere ne otoritesiymiş demeyin, siz farkında bile olmadan ipler ellerine geçiveriyor. İşte bu nedenle sizin, eşinizin ve de kendilerinin ruh ve sinir sağlığı için “ılımlı otorite” ‘nin kimde olduğunu öğrenmeleri gerek diye düşünüyorum.;))

“Bilmiş bilmiş” konuşuyor gibi görünüyorum farkındayım ama bunlar çok seneler önce deneyimsiz bir ikiz annesinin deneme-yanılmayla keşfettiği basit teknikler. Denediniz ve olmadı, çok şanslısınız ki bebeklerle ilgili her konuda size yardımcı olacak yerli, yabancı yüzlerce canlı-cansız kaynak var.   

Not: Sizlerin annemisin.com'da paylaştığınız her deneyim, gözlem ve teknik yazılarınız sayesinde, annemisin de şimdiden başarılı bir kaynak oldu bile.:) Annemisin’e gelen her yazıda, ne kadar bilinçli, ilgili olduğunuzu görüp gurur duyuyorum. :)))

Sevgiler,