Baba olacağını öğrenen eşlerin tabii ki mutluluğunu gözlerinden okuyabilirsin! İkinizin bir, belki daha fazla bebeği olacak. Çok heyecanlı ve mucizevi bir şey değil mi ? Evet, her şey çok güzel ama bir o kadar da zor günler, baba adaylarını da bekliyor! Özellikle ilk bebeğiniz oluyorsa, hamileliğin ilk 3 ayı anne için de baba için de bir o kadar zorlu geçiyor olacak.

Hamileliklerinin ilk zamanlarında, anne adaylarının fiziksel görüntülerinde genelde hiçbir şey değişmiyor. Tıpatıp aynılar. Ama içerde ne fırtınalar kopuyor kim bilir!

Yiyecek bir şey görünce kusma,

Sürekli olarak yüzünde kokmuş veya bozulmuş bir yiyecek yemiş gibi bir ifade,

Sebepsiz ağlama,

Bir anda aniden acıkma ve bir anda aniden yemek görmek istememe,

Eşleri hep yanında isteme (ama dokunmamak şartıyla),

Bir anda aşerme ve istediğini net belirtme…

Bu liste uzar da gider. Hormonlar insana daha neler neler yaptırır bir bilseniz.

Yani söyleyeceğimiz o ki, bunların tek suçlusu hormonlar! Hamile kaldıktan iki hafta sonra hormonlar harekete geçmeye başlar. Bebek için gerekli ortam hazırlanır. E hormonlar artınca ne olur? Ani ruh hali değişimleri , bulantı, yorgunluk, aşerme ve daha birçok şey.

Ama işleri kolaylaştırmanın birkaç yolu olabilir. Bakalım bu yollar neler?

  • Yorgunlukla birlikte savaşın. Annenin vücudu hamileliğe hazırlanırken deli gibi çalışan hormonlar onu yoracaktır. Babalar, sakin sakin eşlerini dinlendirmeye bakmalılar! Yeterince protein ve demir alınması önemli. Biraz da fiziksel aktivite olursa anne adayları rahat edecektir. Babaların da görevi destek olmak!

  • Ruh hali fırtınalarını birlikte atlatın. Hormonlar bir insanı delirtebilir. Özellikle hamile bir kadını. Anne adayları bir anda çok mutluyken bir anda ağlamaya başlayabilir. Bunun sebebini de hiç anlamazlar. Kendilerine bile kızmaya başlarlar. Ama merak etmeyin bunların hepsi ikinci 3 aylık dönemde bir tık daha azalıyor olacak. Burada önemli olan babanın sakin kalması, eşini alttan alması ve ani kararlar almamasıdır.

  • Bulantılarla birlikte başa çıkın. Sabah bulantıları aslında 7/24 süren bulantılarla eş değer diyebiliriz. Herkes sabah bulantıları olarak bilir ama aslında çoğu hamile kadın gün boyu bulantı çekebilir. Baba, eşine sık sık ama küçük öğünler hazırlayarak ve bol su tükettiğinden emin olarak ona destek olabilir. Tabi ki anne adayının aç kalmasına da izin vermemek lazım. Çünkü bu bulantıyı tetikler. Birlikten güç doğar, bence bu dönemi de birlikte kolayca atlatacağınıza eminiz!

Ama size iyi bir haberimiz var! Bu ilk 3 aylık dönem elbet bitecek! Çoğu çiftin en keyifli hamilelik zamanı ikinci 3 aylık dönemi geçirdiği zamandır. Bulantıların azaldığı ve enerjinin arttığı bu dönemde birbirinize zaman ayırın ve birlikte tatile çıkın. Unutmayın, karnınız burnunuza geldiğinde tatile pek vakit ve enerji kalmayacak!

Anne adaylarına şöyle güzel bir haberimiz var. Artık işlerinizin bir kısmını eşleriniz yapabilir. Ağır kaldırmak, çok yorulmak yok!

Haydi babalar iş başına!