İlk çocuğum, ilk heyecanım ve ilk yazım... Bu satırları yazarken her şeyin ilkini yaşıyorum. Öncelikle belirtmek isterimki bu ve bundan sonraki bütün yazılarımda kendi izlenim ve deneyimlerimi ve bu çerçevedeki tavsiyelerimi sizlerin yorumlarına sunacağım. Kendi tecrübelerim, etrafımdaki çocuk sahipleri ve bazı kaynak araştırmaları haricinde herhangi bir uzmanlık veya bilgim yoktur.

İlk heyecanım ve yaşadıklarımız;

İlk haber ile beraber artık hayata bakışınız, yaşayaşınız bir şekilde değişiyor. Bu evrede benim düşüncem tabii ki sağlık ile beraber cinsiyetinin ne olduğuydu. İlk başlarda ‘’Erkek adamın erkek çocuğu olmalı’’ gibi klişe düşünce etrafında gezerken aşağı yukarı 14.haftada kızımız olacağını öğrendik. Bugün baktığımda sağlık haricindeki hiçbir konunun öneminin olmadığını tam anlamı ile anladım. O günkü hallerimi düşünüp sadece gülüyorum.Tavsiyem "cinsiyet heyecanını ve merakı ne kadar erken öğrenirsem o kadar iyi" gibi bir bakış açısından uzaklaşmanız ve tamamen sağlığa odaklanmanız olacaktır.

Rutin kontroller devam ederken süreç, gelişim hep olağan devam etti. Biz de bir yandan hazırlıklara başladık.Tabii ki ‘’ilk heyecan’’ doğal olarak her şey tam olsun diye sağa sola saldırdık. Bu konudaki izlenimlerimi, yaşadıklarımı ve tavsiyelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Oda, eşyalar ve en önemli ihtiyacımız bebek bezleri. Oda seçiminde aşırı gösterişe kaçmayan doğal ve sade tercihlerimiz oldu. Bu konu tamamen göreceli olduğu için sizlerin zevki bu konunun başrol oyuncusu. Eşyalar konusunda tecrübesiz ve sürekli sağdaki soldaki tüketim kaynaklı yazılarla ilerlediğimiz için bence başarısız olduk.Takdir edersiniz ki çocuk konusu dünya üzerindeki tasarruf yapılmayan neredeyse tek konu.Şu an aldığımız birçok ürünü ihtiyaç sahiplerine veriyor ya da bir kenara kaldırıyoruz. Bu konudaki deneyimlerimi de sizlerle paylaşmak isterim.

1. Anakucağı: Çok kısa ve az kullandık (hastaneden çıkarken ve bir iki defa da sağa sola giderken), onun dışında evde öyle durdu.Tavsiyem uzun soluklu bir araba koltuğu edinmeniz. 6.aydan itibaren buna ihtiyaç duyacaksınız.

2. Evde kullanılan portatif anakucakları: Çok çeşit ve pahalı olanları var, dolayısıyla tavsiyem uygun fiyatlı bir tane alıp, çocuğunuzun vakit geçirmekten zevk alıp almadığını gözlemledikten sonra pahalı ve kapsamlı bir ürün almanız olacaktır.

3. Araba: Pratik, tek elle açılıp kapanan, fazla yer kaplamayan bir model seçmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır.

4. Park yatak: Beşik yerine portatif park yatak tercih ederseniz uzun süre kullanabilirsiniz; zira beşikler ortalama 6.aydan itibaren gelişimden dolayı kullanılamıyorlar.

5. Oyun parkları: Ada’mız 7 aylık ve vaktinin çoğunu yere serilen oyun parklarında geçiriyor. Bence son derece kullanışlı, kesin edinmelisiniz.

6. Oyuncak: Özelikle müzikli oyuncakların hem ilgi hem de gelişim için çok önemli olduğu kanısındayım.

7. Mama sandalyesi: Büyük ve hantal olanlardan aman uzak durun. Bu konuda ayaksız masa , sandalye üstüne konan modellerden tercih ederseniz çok rahat edersiniz.

8. Sterilizasyon makineleri: Alalım mı almayalım mı diye çok düşünülüyor. Acayip işe yarıyor, bence alın. Biberon ve benzeri bütün malzemeleri uğraşmadan steril tutmanıza çok yardımcı oluyor.

9. Biberon ve emzikler: Ada 4.5. aya kadar biberon ve emzik almadı. Kullanmadığımız marka model kalmadı.Tavsiyem bu konuda da deneme yanılma ile ilerleyip her şeyi bir anda almamanız.

10. Süt sağma makineleri: Gözlemlediğim kadarıyla büstiyeri ile beraber çift pompalı olanlar daha rahat etmenizi ve zamandan tasarruf etmenizi sağlamakta.

Bez konusu başlı başına bir konu. Bebek bekleyen ebeveynlere tavsiyem, çabuk gelişimi göz önünde bulundurarak stok yapmaları olacaktır. Aksi taktirde birçok beziniz, kullanılmadan çöp olacaktır.

Umarım fikirlerinize biraz da olsun ışık tutabilmişimdir.

Bir sonraki adımda görüşmek üzere...