Yıl 2002, aylardan mayıs. Dönemin başından beri hazırlandığımız ve son zamanlarda yoğun bir şekilde emek verdiğimiz programımızı bugün sunacağız. Kostümler hazırlanmış, saçlarımız örülmüş, müzik, sahne ve ışık titizlikle ayarlanmış ve son provalar yapılıyor. Her yer kelebekler, yıldızlar, çiçekler ve renkli olan her şeyle süslenmiş vaziyette.

Veee perde açılıyor, gösteri başlıyor. Önce biz kızların dans gösterisi var, sonra Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler- bilin bakalım Pamuk Prenses kim? :). Sonra meslekler ve canlandırmalar derkeeen eğlenceli ve heyecanlı bir gösteri bizleri ve ailelerimizi bekliyor. Öğretmenimizin çalıştırdığı gibi bölgesel müzikler- bölgesel müzik dediğim roman havası…- eşliğinde dans gösterimizi yapıyoruz. Salon, gösterimizi çok renkli ve sevimli buldu, her hallerinden belli, deli gibi alkışlıyorlar. Sonra prenses ve cüceler olarak yeni gösterimize başlıyoruz. Gösteri sırasında dünyadaki tüm 0-6 yaş grubu kız çocukları arasında en havalı benim. O prenses kostümü, o saçlar, o yürüyüşler, cüceler ve prens falan Allaaah yansın be! :D

O dönem aşık olduğum çocuk da prens olmasın mı! Allahım utanıyorum, kızarıyorum ama bir yandan da çok havalıyım :D Derken bu performans da bitti. Meslekler etkinliğine geçtik. Tüm arkadaşlarım avukat, doktor, öğretmen, mühendis vs. seçmiş, hazırlanmış gelmiş. İşte cübbe giyenler, beyaz önlüklüler, baret takanlar falan büyümüş de küçülmüş meslek sahibi bireyler olarak sahnedeyiz. Peki ya ben? Ben manken olmayı tercih ettim efendim :D Dünyaca ünlü bir modacı (!) imzalı kombinimle- kombinimi annem hazırlamıştı, kameraların önünde olmaya yıllardır alışmış bir model edasıyla yürüyorum. Omuzlar, baş, bakışlar ve poz! Catwalk kere catwalk sergiliyorum sahnede :D. Var mı benden güzeli dünyada konulu şiirimi de okuduktan sonra meslekler gösterisini de tamamlıyoruz ve ünlü kişileri canlandırdığımız son etkinliğimize geçiyoruz. Hepimiz o dönemin en ünlülerinden birer kişiyi canlandırdıktan sonra gösterimiz sona eriyor.

Dönem başından beri ailelerimiz de gösterinin hazırlanmasında, kostümlerin, sahnenin ve diğer tüm detayların ayarlanmasında bizimle beraber çalışmışlardı. Gösteri hakkında her ayrıntıyı biliyorlardı. Yani, kısmen her ayrıntıyı biliyorlardı… Bilmedikleri küçük bir ayrıntı vardı. Aslında öğretmenimiz bu gösteriyi yıl sonu temalı olarak değil Anneler Günü temalı olarak planlamıştı ve tarihi de mayıs ayının ikinci pazar gününe denk getirerek annelerimize bir jest yapmıştı. Üstelik her birimiz annelerimiz için küçük birer hediye düşünmüş ve annelerimize Anneler Gününe özel hazırlanmış küçük mıknatıslı heykelciklerden almıştık. Küçük heykellerin her biri anneyi simgeliyordu ve hem bizim annelerimize verdiğimiz ilk hediye olması hem de bir sürpriz niteliği taşıması açısından hepimiz için çok anlamlıydı.

Sadece benim için anlamlı değilmiş ki... Yıl olmuş 2017, annemle 21. Anneler Günümüzü yaşıyoruz ama o heykelcik hala evimizin bir köşesinde duruyor.

İlk hediyem evimizin bir köşesine anlam katan küçük bir simge sadece. Hediyemin evimizin o köşesindeki yerinin hiç değişmemesi gibi benim de annemin kalbindeki yerim hiç değişmedi. İster manken olayım, ister psikolog, ister anaokulunda olayım ister üniversitede, hiç fark etmez. Ben hala, annemin gözünde ona ilk hediyesini veren küçük Pamuk Prensesim :)

Yaşımız kaç olursa olsun, bebeklikten çocukluğa, çocukluktan gençliğe, gençlikten kendi çocuğumuzun annesi olmaya kadar hayatımızın hangi döneminde olursak olalım, annelerimiz için o küçük prensler ve prensesler olarak kalacağız. Daha önce hayatınızda olmayan bir insanın, herhangi bir zamanda hayatınıza dahil olup sanki tüm hayatınız boyunca yanınızdaymış gibi hissettirmesi ve kendisinden önceki tüm duyguları saf dışı bırakması sadece anneliğe mahsus bir durum herhalde. Yaşamadım bilmiyorum ama bahsettiğim bu her daim küçük prensler ve prensesler olarak kalma durumu bir harika dostum!

Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin. Başta benim güzel annem olmak üzere yeryüzünde ve cennetteki tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun.

İyi ki varsınız ve var olmuşsunuz hayatımızın en büyük şansları!