“Tavuğu yakalayabilirsen, yıldırımı tutabilirsin” Rocky Balboa

İLK İRADE

Sevgili Annemisin okurları,

Eğer aranızda daha önce sağlıklı bir yaşama adım atmaya ve kilo vermeye karar vermiş olanlarınız varsa bilecektir; bu işin en önemli yanı hedefe dek, neden yola çıktığımızı unutmadan yürümektir. Yoksa uzmanımızın bizim için hazırladığı kıymetli diyet menüsü heba olacak ve hedeflediği faydayı sağlayamayacaktır. İşin daha hazin yanı, içinizdeki  ‘başaramadım ben’ düşüncesi sizi hayalinizden bir adım daha uzaklaştıracaktır.

Öncelikle, hatalar yapsanız da, kendinizden ve hayalinizden vazgeçmeyin. Çünkü eğer devam ederseniz amacınıza gecikmeli de olsa ulaşma şansınız olacaktır ama eğer vazgeçerseniz bu yolu kestirip atarsınız. Evet, içerdiği zorluklar gider ama kucaklayacağınız sonuç ve başarı da gider.

Ancak bu işin daha kolay, daha keyifli, daha net ve motive edici bir yolu var. Amacınızı kafanızda netleştirerek başlamanız. Meydan okumalardan korkmak yerine bu meydan okumaları, irade deneylerini, bir oyuna dönüştürmeniz. Eğlenerek ciddiye aldığınız, oyunlarla disiplinini kurduğunuz her şey daha sürdürülebilirdir, lütfen unutmayın. Reddetmekten korktuğunuz sofralar ya da tabaklar karşısında, kendi irade gücünüzü kendinize ispat etmeniz çok önemli. Bir yemekten pek çok kez yiyebilirsiniz ama bedeninizin biricikliğini, değerini ve sağlığını o kadar kolay geri alamazsınız. Sizi çeldiren her ne ise, ona hayır diyebileceğinizi görmelisiniz. Bunu ilk kez denediğinizde ve başardığınızda içinizde irade şalterinin açıldığını görüyorsunuz çünkü. “Evet bende bu irade kumaşı var, uymam gereken programı delik deşik etmiyorum, kaçamaklarımı bile danışarak ve sürecimin bütünlüğüne zarar vermeden yapmaya karar verdim. Bu sebeple ‘kaçamak’ demek yerine ‘mola’lar alıyorum, hiçbir şeyi gözümde yüceltmeme gerek yok” diyebilmelisiniz.

Biliyorum kulağa büyük ve iddialı geliyor olabilir ama ilk irade, ilk hayır, ilk “ben istemiyorum” tavrınızın netliği, hiçbir bahaneye ya da çeldiriciye kapılmadan hedefinize ama daha önemlisi hayalinize odaklanmanız, içinizdeki bu gücü başlatıyor. Zarar verici kaçamaklara hayır demek, bisiklete binmek gibi, bir defa öğrendiğinizde ve bunun olumlu dönüşlerinizi aldığınızı bir kez fark ettiğinizde yineleyebiliyor. Bu davranışınızı modelleyebilerek başarıya nasıl ulaştığınızı not edebiliyorsunuz. Ama daha önemlisi, küçük bir hayır, küçük bir irade hamlesi, büyük bir sürecin üstesinden gelmenize yardımcı oluyor. İlk kıvılcımı yakıyor yani…

Rocky serisine bayılırım, oradaki repliklerin netliğine naifliğine ve oradaki kişinin kendisine dönük motivasyonuna… İşte en başta da alıntıladığım gibi, o küçücük irade hamleniz, diyetinizi bozmak ve bozmamak arasında yaptığınız seçimdeki ilk iradi galibiyetiniz, sizden kaçan küçük ama hareketli bir tavuğu yakalamak gibidir. İşte o yüzden “tavuğu yakalayabilirsen yıldırımı tutabilirsin” bunu hiç unutmayınız sevgili okurum.