Hamilelikte ilk kez aklınıza gelen sorular serisine devam ediyoruz.

Hamilelik diş çürüklerine sebep olur mu?

Hamilelik sırasında çoğu kişi diş sağlığı konusunu pek önemsemez. Ama hamilelikte birtakım sorunlar yaşamanız normal. Bakalım bu sorunların arasında neler var.

 • Hamilelikte mide bulantılarınızla ağız içindeki asiditenin artması diş çürümesi olasılığını artırıyor. Bu yüzden dişlerinin çürüme olasılığı normale göre biraz daha fazla.

 • Hormonlar bu konuda  da seni rahat bırakmıyor tabii ki! Hamilelikte hormonal değişiklikler dişeti iltihabına neden olabiliyor! Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsan, tedavi olman çok önemli. Ciddileşen bu tarz sorunlar düşük doğum kilosuna veya erken doğuma sebep olabiliyor. Böyle bir şey olsun istemezsin değil mi!

 • Diş sallanması hamilelikte görülebilecek sağlık sorunlarından. Neden mi ? Hamilelikte öströjen ve progesteron düzeylerindeki artış, dişleri etkileyen kemik ve bağ dokularını zayıflatabiliyor ve dişlerin sallanmasına neden olabiliyor.
   

Olamaz! Peki dişlerini sağlıklı tutman için neler yapmalısın? Her zamanki bakımına devam et. Düzenli fırçalama, diş ipiyle temizleme ve florürlü bir ağız çalkalama suyuyla düzenli çalkalama. Sabah kusman varsa, karbonatlı bir suyla ağzını çalkalaman dişlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak!

Laktoz intoleransın varsa yeteri kadar kalsiyum nasıl alacaksın?

Çoğu kadının laktoz sindirme kapasitesinin hamilelikle birlikte artığını biliyor muydun? Özellikle de son aylarında. Normalde laktoz intoleransı olan kadınlar , hamileliklerinde çok rahatça süt ve süt ürünleri tüketiyorlar.

Peki hamileyken ne kadar kalsiyum almalısın? Tıp uzmanlarına göre 19 yaş üstü hamilelerin günde 1000 miligram, 19 yaş altı hamilelerin ise günde 1300 miligram kalsiyum almaları gerekiyor. Ancak eğer laktoz intoleransı olan bir hamileysen süt ve süt ürünlerine soğuk bakıyor olabilirsin. O zaman şu önerilere bir göz at deriz.

 • Peynir ve yoğurt gibi ürünler, fermente edilmiş ürünlerdir. Bunlar sütten daha kolay tolere ediliyor. Bu yüzden bu kalsiyum depolarını tercih edebilirsin.

 • Laktozu azaltılmış süt ürünlerini deneyebilirsin.

 • Laktoz intoleransı olan kişiler genelde yemekle birlikte bir bardak sütü tolere edebiliyorlar. Ancak bu miktardan rahatsız oluyorsan, bu bardağı iki zamana bölebilirsin.

 • Laktoz sindirimine yardımcı olan Lactrase ve Lactaid gibi laktaz enzim tabletleri alabilirsin.

 • Kalsiyum açısından zengin başka besinler de var. Biraz brokoli, ıspanak ve somona ne dersin?

 • Kalsiyum takviye hapları da kullanabilirsin!