Bebekler koordineli hareketler yapmaya başlamadan önce bile oyun oynamaya bayılırlar. Örneğin yatağının başının üstünde dönen hareketli oyuncaklara bayılırlar ve bu oyuncaklara tepki verirler. Bu tip oyuncaklar ses de çıkarıyorsa keyiflerine diyecek yoktur. Kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek onlara dokunmak isterler.  Oyuncaklar gelişmekte olan bebeğin inceleme duygularını tetiklediği için hayatındaki önemi çok büyüktür.

Bebekler büyüdükçe, onlara güç duygusunu veren oyuncaklara daha çok ilgi duymaya başlarlar. Kas hakimiyetleri her geçen gün artar ve onlar için beklediklerinden fazlasını başardıkları hissi veren oyuncaklar daha caziptir. Örnek verecek olursak, sert ve ağır bir topa vurduklarında harcayacakları güç ile balona ya da yumuşak ve hafif bir topa vurdukları güç farklıdır. Bu durumda sert ve ağır bir top yerine yumuşak ve hafif veya balonla oynamak onlar için daha cezbedici olabilir.  Her iki durumda da aynı gücü kullanmalarına ragmen başarmış olma hissi onlara iyi gelecektir.

Bu duruma büyütülmüş ödül diyebiliriz. Başardıklarını görünce hakimiyet duyguları da güçlenecektir. Topla oynanan oyunlarda bu hissi daha çok görebiliriz. İleriye fırlatma duygusu onların kas hakimiyetinin gelişmesini sağlayacaktır. Top yerine başka bir cismi fırlatmaya çalıştığında buna benzer bir etki görmeyecektir. Bu yüzden top oyunları gelişmekte olan bebekler için çok iyi bir seçenektir.

Sesli ve görüntülü oyuncaklar her zaman ilgilerini çeker. Örneğin ses çıkaran bir oyuncağa, oyuncağın sopasıyla vurmakla yastıga vurmak arasında çok büyük fark vardır. Bebekler ayrıca üst üste dizilen ve sonra kolaylıkla yıkılabilen oyuncaklara bayılırlar. Ufak bir dokunuşla koskocaman bir yapıyı devirebilirler. Bu tip oyunlar çocuklarda güç sahibi olma hissi yaratır.

Bebeklere keyif veren bir diğer oyun ise “kendin al” diye adlandırabileceğimiz oyunlardır. Örneğin bebeğiniz oyuncağını düşürdü. Normal şartlarda özenli bir ebeveyn hemen oyuncağı alır ve bebeğine verir. Çocuk bunun bir oyun olduğunu algılayarak  tekrar atar ve ebeveynin ona geri vermesini ister. Bu durum bebeğinizin sizi kontrol etme gücünden gelen bir çekiciliktir ve bu oyuna bayılırlar.