Oğlumun ilk yaş günü yaklaşıyorken herkesin sorduğu soru şu, ‘eee nerde kutlayacaksınız?’

Hamileyken ve oğlum dünyaya geldikten sonra birçok ‘ilk yaş günü partisi’ ne katıldım. Kimse kusura bakmasın ama genelde gördüğüm şu oldu; kalabalıktan ve pastadaki alevlerden korkup ağlayan doğum günü çocukları, şıkır şıkır giyinmiş bir anne baba, birbirini hiç tanımayan genelde çocuklu aileler, en az 10dan fazla bebek/çocuk ve bebek arabaları.:)

Biraz sert bir özet olmuş olabilir, ama öyle değil mi?  Tamam ilk yaş çok önemli, tamam hamilelik ve zor geçen bir yılın kutlaması olmalı.. Bunlara katılıyorum.. Ayrıca aileniz kalabalıktır, eşiniz dostunuz çoktur eve sığmaz, bunu da çok iyi anlıyorum...

Ama benim lafım bunu düğün organizasyonuna çevirenlere. Kuzum siz sünnette, nişanda, diğer yaş günlerinde, bu çocuğun düğününde ne yapacaksınız?

Bir de işin kalori boyutu var, çocuk doğum günleri bitse, dünyada kısır, börek, limonata ve şeker hamuru tüketimi yarıya iner. Son 2-3 senedir hayatımda içmediğim kadar çok demli çay içip kısır yemiş olabilirim.. Biraz sağlıklı konsept hazırlamanız için hepinize çağrıda bulunuyorum.

Biz oğlumuza yaş günü partisi yapmayı düşünmüyoruz. Kutlama için yapılacak tahmini masrafın çok daha azına eşime ve oğluma Almanya bileti aldık, hakem olarak davet aldığım Büyükler Dünya Kupası için Bonn’a gelecekler ve ilk yaşını yine ailecek seyahatte geçireceğiz .:)

Oğluma yaş günü yapmak için 2 kriterim var, ikisi de sağlanırsa ancak o zaman yaparım parti.

1- Pasta yiyebilecek yaşa gelmesi 

2-‘Anne bana doğum günü partisi yapalım’ demesi


Bu ikisini sağladıktan sonra okulda, evde nerede isterse, istediği arkadaşlarıyla, istediği konseptle doğum günleri düzenleyebilirim. Ama büyük organizasyonlarda olduğu gibi gelenlere hediye vermem, prensiplerim var, ben doğum günü düzenlediysem bana hediye gelmesi lazım, ben niye hediye vereyim ki.

Bu hafta şova dönüşen birinci yaş günü partilerine tepki olarak canım eşime 29.yaş partisi yaptım. Ama tüm detaylarıyla; yani balonlar, patlamış mısırlar, pastalar, tuzlular, tabak ve bardağa fotoğraf baskısı, duvar süslemesi, meşhur bir yaş panosunun 29 yaş hali ve gelen konuklara dağıtılan, buzdolaplarına yapıştırmaları beklenen magnetlerden yaptırdım. Eşim çok şaşırdı, biz çok güldük,  sonuçta her iki kriteri de sağlıyor, parti yapmamak için bir sebep yok ;)

Ben oğlum büyüyene kadar her yaşında aile fotoğrafı çekip güzel anılar biriktirmeyi planlıyorum. Biraz büyüdükten sonra arkadaşlarıyla oyun oynayabileceği şekilde toplanmalar olabilir. Taa ki ergenliğe girip, ‘ ne doğum günü anne yaaa’ ya da ‘ biz arkadaşlarla dışarda olacağız’ diyene kadar devam edebilirim. Bu vakte kadar baby shower, cinsiyet öğrenme partisi, 40 mevlüdü, 6 ay kınası vb hiçbir olaya girmedim. İlk yaş gününde evde bile değiliz onu da atlattım sayılır. Darısı diğer günlere :))