Şimdi yazacaklarım ilerde anne olacaklara, anne olup hala empati kuramayanlara, annelikle uzaktan yakından alakası olmayanlara kısacası kadınlara yani benim hemcinslerime mesaj niteliği taşımaktadır. Bu sebeple zihniniz açık ve psikolojiniz sağlam okumanız önemle rica olunur.

Ey sen geçen gün yaya geçidinden bir elimde puset bir elimde şemsiye ile karşıdan karşıya geçerken tüm arabalar yol vermesine rağmen, içinde çocuğunun da olduğu arabanla herkesi geçip son sürat bebeğimle benim üstüme süren çocuklu bayan…Hadi sen tüm erkek sürücüler bile dururken hepsini geçtin ve trafik canavarı oldun, peki hiç düşünmedin mi arabandaki çocuğuna nasıl bir örnek oluyorsun? Hayal edebiliyor musun ki, bir gün o çocuk da bunun normal bir şey olduğunu görüp aynısını yapma cesareti bulacak?

Ey sen toplum içerisinde emzirirken beni gözleri ve “cık cık cık” söylemleri ile taciz eden teyzem. Ben ayıp bir şey mi yapıyorum? Eğer yapıyorsam beni ilk taciz edecek kişi senin yan masanda tek oturan genç adam değil mi? O arkasını dönüyorsa, yanımdan geçen bey bebeğimi emzirdiğimi görünce hemen kafasını çeviriyorsa, sen bunu bana neden yapıyorsun? Ahlak polisliği yapacak onca şey varken (ki kimse kimsenin ahlaki değerlerine karışamaz, saygı duymalı), emziren kadın mı ayıp geldi, göğsümün minicik yerinin gözükmesi, üstümü sıyırdığımda gözüken belim mi problem oldu sana!

Ey sen markette ödeme yapmak için kasa kuyruğunda benden iki dakika önce işini bitireceksin diye olimpiyat madalyası kazanacağını sanan genç hanımefendi. Elimde sadece bir şişe süt ile sana “Rica etsem bunu ödeyebilir miyim, bebeğim arabada ağlıyor.” dediğimde , “Ama ben de bu kadar sıra bekledim, az daha bekleyin.” diye cevap veren o anlayışsız kalbin hiç sızlamadı mı? Hele ki, yan kasada başka bir bey “ Buyurun siz buradan geçirin.” diyerek sırasını verdiğinde, utancından yerin dibine girmedin mi?

Ey sen uçakta bebeğim ağlıyor diye arkana dönüp dönüp “Sustur şunu.” bakışları atan, muhtemelen bir iş seyahatinde olduğunu sandığım profesyonel yönetici görünümlü bayan…Gönül isterdi ki bebeğim hasta olmasın, benim bu zamana kadar hiç ağlamadan yolculuk eden oğlum normal olsun ve sen rahat et. Ama benim ne kadar yorgun ve üzgün olduğumu hissedip, arka koltuktan öne doğru tüm yolculuk boyunca oğlumu güldürmeye çalışan beyefendi o kadar insancıl bir çaba harcadığında, kadın olarak gururun incinmedi mi?

Ey sen arkadaşlarımın yanında oğluma yemek yedirmeye çalışırken, yeni torunu olduğunu söyleyip oğluma yedirdiğim ve yedirme şeklim ile ilgili bana öneri veriyormuş havasıyla bam güm eleştiren sevgili anneanne!… Saygımdan size cevap vermeyip, dinliyormuş gibi yapıp, eve gidince uzun uzun ağladım. Sizce, ek gıdaya yeni geçmiş bir anne, daha hiçbir şeyi bilmiyorken ve yeterince zorlanıyorken, oltaya takılmış balık misali ona davranmanız iyi mi oldu? Ama doğru, benim ülkemde tüm kadınların yaşı başı medeni hali fark etmeden en iyi bildikleri şeyin annelik olduğu apaçık ortada. Nedense hepsi kendini bu konuda tez yazmış kadar bilgili sayıyor.

Ey sen alışveriş merkezinin garajında oğlum kucağımda, puseti bir türlü kapatamıyorken, tek elimle pusetle savaş verdiğim anlarda yanımdan bir yardım gerekiyor mu diye sormadan geçen genç kızlar… Ya da uçağa binerken körüğün başında yine oğlum kucağımda puseti kapatmış ama bu defa poşete koyup tek elimle bağlamakla uğraştığım anlarda sinema izler gibi yanımdan geçen bayan yolcular…Beyler genellikle bu durumlarda yine bana yardımcı oluyorken sizin öylece yok sayıp geçmeniz doğru mu?

Şu 16 ayda o kadar çok şey yaşayıp, o kadar çok şeye şahit oldum ki ben size daha çok seslenirim. Sizin algılarınızı açıp daha fazla empati yapmanız, daha fazla anlayışa sahip olmanız, müdahaleci tavrınızı iyi şeylerde kullanmanız, eleştirilerinizi yapıcı yönde oluşturmanız, yani kadın olabilmeyi daha çok sindirmiş ve kadınlığı hissetmiş olmanızı istiyorum. Bu, sadece annelik değil, her konuda böyle olmalı. "Kadının kadına ettiğini.." diye başlayan cümleleri duymanın ya da yaşamanın anlamı yok. Erkeklerin bile annelere ve hatta kadınlara bu denli olumlu davranış sergilediği durumlarda, kadınların bunu yapması tabii ki de daha kolay. Biz kadınız ve kadının halinden anlamalıyız.

Herkesi uyanmaya ve uyarmaya davet ediyorum.