Canlarımmm, hepimize ¨sütün geliyor mu¨ diye sorulduysa ve hepimiz ¨lohusaya sütün var mı diye sorulmasın¨ yazan pankart açacak kıvama geldiysek, bu kısmı atlayalım mı?

Aslında tekstil firmam olsa ¨lohusa tshirtü¨ yaparım kapış kapış gider. Lohusa kardeşim giysin misafir gelmeden önce, rahat etsin. Tshirtün üzerine koca harflerle şöyle yazarım:

EMİYOR! EVET SÜTÜM VAR! ya da MAMA VERİYORUM, HIHI KEYFİMDEN!  ya da İLK ALTI AY SADECE SESSİZLİK yazarım :) 

Bu örnekler çoğaltılabilir ama önümüzdeki ay bu tshirtlerden raflarda görürsem olay çıkarırım he. İlk ben söyledim, birinç! (Hamile giyimi satan firmalar bana annemisin platformu aracılığıyla ulaşsın! :)

Ben çevremde kendimi aşşşırı çok sevmemle bilinirim. Yalan yok çok severim kendimi, güzel huylarımı zaten güzel diye severim kötü huylarıma haklılık payı bulur sempatiklik katar öyle severim. Ama illa severim. Bu sebeple hamileliğimde ve doğumdan sonra sütle ilgili gelen iyi niyetli sorulara cevabım da net oldu. ‘Sütün gelir mi? Ya gelmezse? Bizim x’in amcasının komşusunun gelininin gelmemiş? Sezeryan sonrası süt geç gelir mi? Hiç sütün olmazsa ne olur? Kaç ay emer? Bunlar sorulardan sadece bazılarıydı. Cevaba ise şu hayatta en güzel ve en doğru olduğuna inandığım şeyden referans alarak ulaşmıştım. KENDİMDEN :)

Soranlara diyordum ki, ¨bakın ben 40 gün filan emmişim, sonra da istememişim, kasım, kemiğim, aklım fikrim yerinde, üstüne bir de milli sporcuyum. Olur da emerse, ne ala, emsin.. emmezse de en kötü ihtimalle benim gibi olur, yani sıkıntı yok¨:)

Yani haksız mıyım arkadaşlar? Emerse dünyanın en değerli besinini alacak biliyorum, emmezse de dünyanın sonu değil ki, bir şekilde destekleniyor diğer gıdalarla.. Hiçbir şeyi eksik olmuyor merak etmeyin..

Ben belki bu konuda belki şanslı olduğumdan, belki pek kafama takmadığımdan 1 ay erken doğum ve acil sezeryana rağmen sütüm geldi, ama minik Teoman hoop küveze gitti, ben de ilk 3 gün sağıp sağıp küveze yolladım sütleri..  (bu işler için manuel değil elektrikli pompa öneririm, gaza gelip elektrikli ve çift başlıklı aldık ama tekini kullandım).

Şu an oğlum 8 aylık hala emiyor, okumalara doyamadım, Yüksek Lisans sonrası yoğun bir Doktora programım var, üzerine Öğretim Görevliliği’ne de başladım.  Annemden Allah binlerce kez razı olsun, o bakıyor oğluma yokluğumda. Uykusuzluktan ya da beslenmeden ya da stresten sütümün azaldığı da oldu. Kesildiğini sandığım zamanlarda polyannacılık oynadım, ¨oh be bu kadar ay emdi, iyi emdi çok da güzel emdi hee¨ dedim kendime..Kesilmedi..

Amaaa, 3-4 ay bitiminde işe dönmek zorunda olan annelerimiz de var, sütü az gelen ya da azalan annelerimiz de var, çocuğunu evlat edinmiş olan annelerimiz veya sağlık sorunlarından dolayı süt veremeyen annelerimiz var.. Ilık ılık sütleri akarken çalışmak zorunda olanlar, steril ortam olmadan iş yeri tuvaletlerinde süt sağan, sağdığı sütü koyacak buzdolabı bulamayan annelerimiz de var.. Bu sebepler düşünülmeden DAAAN diye sorulan ‘sütün var mı’ sorusu eminim çok üzüyor onları, ne olur dikkat edelim.

İlan edilen Emzirme Haftası, erken pes eden anneleri bilinçlendirmek için var, ‘anne sütü almak haktır’ diyor ve bu haktan mahrum kalmasınlar diye gündem oluşturmak için var. Emzirme Haftası, emzirecekleri cesaretlendirmek, emzirenleri devamına teşvik etmek, emziremeyenlere ise çözüm sunmak için var.  Doğum sonrası 8 hafta izni olan anneye ‘ilk 6 ay sadece anne sütü ver’ demek biraz saçma geliyor kulağa, hah işte bu hafta böyle yasal düzenlemeleri gündeme getirmek için var.. Doğru emzirme pozisyonu bilinmediği için, mastit nedir duyulmadığı için, destek görmeyip panikleyen anneler sütünden vazgeçmesin diye var..

Her şeyi yaptınız ama emmedi mi, üzmeyin tatlı canınızı, en kötü benim gibi olur ;)