Her ailenin bir düzeni vardır. Ama bebek ve çocuk olunca bu düzen ister istemez biraz bozulabilir. Anne babanın sorumlulukları paylaşmaları düzen için çok önemli. Bizce herkesin neye ihtiyacı olduğu ve evde nelerin yapılması gerektiği hakkında konuşmak , sorumluluk paylaşımı için en önemli ilk adım.

Birlikte çalışmak çok kritik. Anne babanın evde işbirliği yapması herkes için yararlı. Bu işbirliği çocuklarınız için de örnek oluşturuyor. Hem çocuklarınızla ilişkileriniz sıkılaşıyor, hem de birbirinizle! Bundan daha güzel bir şey var mı :) Tabi ki işlerin ideal bir paylaşım şekli yok, her aile farklı , ama birlikten kesinlikle kuvvet doğuyor, bizden söylemesi!

Sizce bir çift hem evde dengeyi kurup, hem yemek yapıp, hem çamaşırları yıkayıp bir yandan da bebeklerini yıkarken birbirlerine nasıl zaman ayırıyor? Böyle söyleyince zaman ayırmak imkansız gibi görünüyor olabilir. Ama korkmayın, değil! Öncelikle ne istediğinizin ve neye ihtiyacınız olduğunun farkına varmalısınız anne baba olarak. Herkesin mutlu ve verimli olacağı şekilde iş görevi dağılımı yapmak önemli.

Öncelikle ne gibi sorumluluklarınız var bir düşünün ve bunun bir listesini yapın. Bunun için bir hafta boyunca evde ve aileniz için neler yaptığınızı not edin. Daha sonra bu listeleri birbirinizle paylaşın ve bir karşılaştırın bakalım. Değiştirmek istediğiniz, sevmediğiniz, ya da bunu kesinlikle ben yapmalıyım dediğiniz maddeler var değil mi ? Hatta belki seninki eşininkinden çok daha uzun bir liste. Şaşıracak bir durum yok. Önemli olan ortaklaşa konuşup kimin ne yapacağını düzenlemek. Çok çok zor işler varsa, bunları değiş tokuş yaparak yapabilirsiniz mesela.

Tabiki bu liste imzalı bir sözleşme değil. Esnek olmak ve birbirinize yardım etmek çok önemli. Sonuçta bir çocuğunuz, hatta belki birden fazla çocuğunuz varsa hayat her zaman sürprizlerle dolu olabiliyor:)

İkinci aşama ise bebeğinizin ihtiyaçlarına göre işleri planlamak ve yapmak. Eğer hala bebeğiniz doğmadıysa bu iş görevi dağılımını doğumdan önce konuşabilirsiniz. Bu size zaman kazandıracak. Çünkü bebek doğduğunda her şeyi ona göre planlamak zorunda kalacaksınız, biz şimdiden uyaralım. En azından bebeğinizi ilgilendiren işlerin listesini yapabilirsiniz. Örneğin bezini değiştirmek, bakıcı bulmak, güvenlik sistemi kurmak gibi. Bu çok işinize yarayacak.

Açık sözlü olun ve iletişimi elden bırakmayın. Önceden de üstüne basa basa söylediğimiz gibi anne baba olarak bu süreçteki en önemli şey birbirinizle doğru iletişimi kurabilmek. Eğer eşinden bir şey isteyeceksen bunu direk söylemelisin. Yemek mi hazırlaman gerekiyor? Eşine direk söyle. O bebeğe bakarken sen de o sırada muhteşem bir yemek hazırlayabilirsin. İçine atıp “ off her şeyi ben mi yapmak zorundayım” diyeceğine konuş ve paylaş. Eğer bir konuda kavga etmeye başlarsanız, ikinizde sakinleştikten sonra tekrar konuşun. Eminiz ki orta yolu bulacaksınız! Birbirinize karşı sabırlı olmayı önceden biliyordunuz şimdi de bilin. Bebeğiniz ve ev işleri her zaman olacak. Önemli olan pratik planlarla işleri yoluna koymak ve ilişkileri kuvvetli tutmak!

Bazen bir taraf çok ilgilenirken, diğer niye daha az ilgileniyor diye sorgulayabilir. Bazen de diğer taraf neden dışlanıyorum diye düşünebilir. Bu düşünceleri kafanızdan atmak için anne baba olarak oturup konuşmanız şart. Duygularınızı birbirinizle paylaşın! Tahmin etmediğiniz şeyler ortaya çıkabilir. İletişimsizlik ve ortaklaşa bir şeyler yapamama bebeğinizi de olumsuz etkileyebilir!

Bebeğinizle zaman geçirin. Özellikle babalar kendilerini bu yeni yaşamda dışlanmış hissedebilirler. Çünkü zaten anne ile bebek arasında 9 aylık bir bağ vardır ve emzirme, annelik derken baba buradaki rolünü biraz sorgulayabilir. Eğer baba, katkı sağlayabilecek bir şeyinin olmadığını düşünmeye başlarsa bu durumda herkes kaybeder. Bu yüzden babalarında bebekleriyle zaman geçirmeleri çok çok önemli . Bir anne olarak ona yardımcı olun ve ortaklaşa bir yol izleyin.

Küçük bir not. Türkiye’de ,çalışılan sektöre göre babalık izni süresi değişiyor ancak bu süre ortalama 5 gün. Maalesef bu çok kısa bir süre. Örneğin Chobani yoğurtlarının üretildiği şirkette kurucu Hamdi Ulukaya, babalarında 6 haftalık ücretli doğum izninin olmasını savunuyor ve bu hakkı çalışanlarına veriyor. Umarız bir gün Türkiye’de de bu tarz örnekler görebiliriz.

Birbirinizin kararlarına saygı duyun. Anne babaların bebek büyütürken farklı kural ve stilleri vardır. Eşinizi sürekli eleştirmek yerine onun kararlarına saygı duyun ve kabul etmeyi öğrenin. Bu şekilde o da sizinkileri öğrenecek ve orta bir yolda buluşma şansınız olacak. Sürekli birbirini eleştiren anne babaların evinde hep bir negatif enerji olur. Bunun olmasını istemeyiz. Herkesin emeğine saygı önemli.

Yardım alın. Siz bebeğinizle uğraşırken ev işlerini yapacak birinin de ev işlerini halletmesini istemez misiniz? Yemek hazır, her yer düzenli , toplayacak bir şey yok, ütüler yapılmış. Bu şekilde bebeğinizle size çok daha fazla zaman kalıyor. Ne güzel değil mi:) Tabi ki bu gibi durumlar bütçenizle alakalı, ama eğer bütçeniz yetiyorsa ve bir yardımcınız yoksa denemenizi tavsiye ederiz.

Son birkaç önerimiz daha var! Teknolojinin güzelliklerinden faydalanın. Market alışverişinizi internetten yapın, birtakım işlerinizi online halledin. Bu size zaman kazandıracak.

Ev düzeni konusunda mükemmeliyetçi olmayın . Göreceksiniz her şey daha kolay olacak.

En sonuncusu ama en önemlisi olarak şunu söyleyelim. İşlerinizi tamamladıktan sonra kendinizi bir gün ara vererek, sinemaya giderek, birbirinizle baş başa zaman geçirerek ödüllendirin.

Evet, en güzelini sona saklamıştık:) Kolay gelsin...