Bebeklerin ilk 1000 günü annelerin ise her günü hastalanmaya yatkın dönemlerdir :) ilk 1000 günde bebeğinizin bağışıklığı adına yapacağınız herşey ileriki dönemlere yatırım olacaktır. Kış mevsimi ise hemen her yaştan herkesi en az bir kere sarsan bir dönem. Bu dönemi en az peçete ve en az ilaçla atlatmak ise en doğal yöntemlerden geçiyor..

Bunlardan ilki tabii ki anne sütü.. Anne sütü bebeğinizin ilk aşısıdır, hayata dair ilk bağışıklığı anne sütü ile alır.. Altta yatan başka bir neden yok ise bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütü, devamında da iki yaşına kadar emzirmeyi sürdürmek gerek..

İkinci yöntem probiyotikler; doğadan alacağımız ilk kaynağı ise kefir. Evde mayalamaktan çekinmememiz gereken kefir ise içerdiği probiyotikler sayesinde bağışıklığa bir kalkan olacaktır. Kefiri henüz sevemedik, tadına alışamadık diyenler için yoğurt hala en iyi seçenek.

Üçüncü yöntem hepimizin en sevdiği C vitamini; hazır kış gelmişken C vitamini kaynağı olan portakal,mandalina,kivi ve nardan bol bol faydalanmak gerek. Yalnız vitamini var diye bir kilo mandalina yemeğe gerek yok :) günlük bir porsiyon meyve yani ortalama 2 orta boy mandalina ile işi kararında bırakmak gerek.

Dördüncü yöntem en baba kış kalkanı tabii ki soğan- sarımsak;  hepimizin en iyi bildiği ama hep sona sakladığımız en eski yöntem. Doğal antibiyotikler olarak bilenen soğan sarımsağı çiğ ve her gün tüketemesek de  en azından yemeklerde ve yoğurtlarda kullanmakta yarar var.

Son yöntem ise aslında hep kaçtığımız kış güneşi;  yazın ortalama 5 dakika güneşle direk temas, kışın ise ortalama 10 dakika yeterli. Sanıldığı gibi kış güneşinden kaçmak hastalanmaya yardımcı olmaz aksine korur. D vitaminin tek kaynağı olan güneş yazında kışında hastalıklardan korunmada unutulan en önemli koruyuculardan.

Bonus madde ise bağışıklığı koruyacağım derken aşırı steril ortamlarda daha çok hasta olmak.. Bebeğinizin ya da sizin daha sağlıklı olması için elbette ki steril ortamlara ihtiyaç var ama bu demek değil ki çocuğunuzu dışarıdan alacağı mikroorganizmalara karşı kapatmak. Dışarıda karşılaşacağı mikroplara da bir nevi ihtiyacı var, onlarla da tanışacak ki bağışıklığı kalkan oluşturmayı öğrensin.

Kısaca her şey kararında güzel,

Sağlık bile :)