Bebeklerinin sağlıklı doğacaklarına şüphemiz yok! Heyecanla minnoşların bu dünyaya gelmelerini bekliyoruz! Sadece bilgi amaçlı birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz.

Ne kadar çok bebek varsa , komplikasyon ihtimali o kadar artar. Bu bir gerçek. Gruptaki insan sayısı ne kadar fazlaysa o kadar farklı fikir çıkar ya hani.. İşte bu da öyle bir şey. İki bebeğin de hamilelik sürecini aynı ama farklı yaşayabilir. Peki ne gibi komplikasyonlar olabilir?

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

Öncelikle şunu söyleyelim. Bu hastalığın gerçek zehirlenmeyle hiçbir alakası yok. Yüksek tansiyonla kendini gösteren bir hastalık bu preeklampsi. Bu yüzden düzenli tansiyon ölçümü çok önemli. Çünkü bu hastalık biraz sinsi bir hastalık. Tansiyon takibi şart. Bu hastalık çoğul hamileliklerde daha sıklıkla görülebiliyor. Baş ağrısı, karın ağrısı, el ayak şişmesi gibi sorunlardan şikayetçiysen, hemen doktoruna görün.

Erken doğum riski

Eğer kasılmalar hamileliğinin 37. haftasından önce rahim ağzının açılmasına sebep olursa, buna biz erken doğum diyoruz. İkiz veya daha fazla bebeğe hamile olan annelerin çoğunluğu erken doğum yapabiliyor. Birkaç istatistik verecek olursak, ikizlerin %60’ı , üçüzlerinde %90 kadarı erken dünyaya geliyor. Erken doğan bebeklerde ise düşük kilo ve başka sağlık sorunları oluşabiliyor. Ama korkacak bir şey yok! Doktorun seni her seferinde daha hassas ve detaylı inceleyecektir.

Kan karışması riski

Bazı durumlarda bir bebek diğerinden daha fazla kan alabilir. Fazla kan alan bebek daha çok büyürken, diğer bebek kansızlık yaşayabilir. Bu sadece aynı yumurta ikizlerinde görülen bir durum. Bu komplikasyon yaşandığında bebeklerin erken alınması riski doğabilir. Ancak bunun dışında fazla kanı çekmek için amniyosentez uygulayan veya damarlar arasındaki bağlantıyı koparan ameliyatlara başvuran doktorlar vardır. Bu yüzden paniğe kapılmaya gerek yok!

Yapışık ikizler

Çok çok ender görünen bir komplikasyondur bu. Nasıl oluyor derseniz.. Aynı yumurta ikizlerinin bölünmesi tamamlanamadığında bu durum ortaya çıkar. Ameliyatla doğumdan hemen sonra bu ikizler ayrılabilir. Ancak bu ameliyatın zorluğu tamamen duruma bağlıdır.