Kordon kanı bankasını duyduğuna eminiz. Hamilelikle ilgili araştırma yaparken birçok yerde karşına çıkmış olma ihtimali çok yüksek. Peki nedir bu kordon kanı bankacılığı ?

Bebeklerin göbek kordonundaki kan, aslında çok zengin bir kök hücre kaynağı. Tüm hücrelerin üreme kaynağı bu kök hücreler. Diğer hücrelerden en önemli farkı yaşlanıp bozulmaması. Tedavi sırasında da diğer hücrelere karşı da daha az sorun çıkarır, genelde de hiç çıkarmaz.

Kordon kanı bankacılığı ise doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin göbek kordonundan göbek kanı alınarak yapılan bir işlem. Her kişinin ileride oluşacak hastalıkların tedavisi için göbek kordon kanına ihtiyacı olabilir. Doğum da göbek kordon kanının toplanıp saklanması için tek şans!

Bu işlem anne ve bebeğe kesinlikle zarar vermez!

Göbek kordon kanının başlıca saklanmasının nedenleri:

  • Yukarıda bahsettiğimiz gibi ileride bebeğin kök hücre ile tedavi olmasını gerektirebilecek lösemi, lenfoma, talasemi gibi kan hastalıkları, organ hasarı ya da organın çalışmaması gibi sorunlarda kullanılabiliyor.

  • Dünyada çoğunlukla kök hücre nakli kemik iliği ile yapılıyor. Ama bunun için, tam doku uyumlu kemik iliği vericisi bulunması gerekiyor ve hastaların %65’inden çoğunda tam doku uyumu olan kemik iliği bulunamıyor. Ancak kordon kanı kök hücreleri ile kısmi uyum ile nakil yapılabiliyor. Yani bebeğinin kordon kanı kök hücreleri kardeşleri ve aile fertleri için de kullanılabiliyor.

  • Kordon kanı kök hücreleri kemik, kas , yağ, sinir, karaciğer dokusu, kıkırdak gibi pek çok dokuya dönüşebiliyor. Yani diabet, siroz, felç, işitme kaybı gibi hastalıkların tedavisinde bu kök hücrelerin kullanılma olanağı yüksek.

  • Bu değerli kök hücreler laboratuvar kültür ortamında çoğaltılabilir.

Kordon kanı kaç yıl saklanabiliyor? Yapılan araştırmalara göre sonsuza dek saklanabiliyor. Ancak T.C Sağlık Bakanlığının öngördüğü süre şimdilik 15 yıl. 

+

  •  
  •