¨Mozart etkisi¨ gibi klasik müziğin zekayı ilerlettiğini söyleyen fikirler, müziğin gerçekten çocukların zekasını artırdığı konusunda hepimizi heyecanlandırıyor. Bu konuda uzun süredir araştırmalar yapılıyor ama halen belirli bir tür müzik dinlemenin zeka üzerindeki etkisi hakkında geçerli bir kanıt yok.

1974’de müzik araştırmacıları Gillian Thatcher ve Desmond Sergeant söyledikleri ise çok enteresan: Tüm parlak zekalı insanlar müzikal insanlar olmayabiliyor ancak görünen o ki tüm müzikal insanlar parlak zekalı. 

Burada ¨ görünen o ki¨ kilit bir kelime öbeği çünkü bu konu hakkında hala kanıtlar karışık durumda. Araştırmalar gösteriyor ki müzik dinlemek bazı zihinsel görevleri yapmayı geliştiriyor. Ama bunlar genelde puzzle çözme görevleri gibi kısa dönemli gelişmeler oluyor. Yani bir süre müzik dinleyen biri sonraki ilk 15 dakikada matematik problemi çözmede başarılı olabiliyor.

Dinlemek ile Çalmak Arasında

Müziği dinlemek iyi ve güzel ancak çalmak nasıl etkiler doğuruyor? 

Burda araştırmaların odaklandığı konu bir alanda bir şey öğrenmek başka bir alanda zekanın gelişmesine yol açabiliyor. Buna ¨transfer etkisi¨ diyorlar. 

Yani buna göre bir çocuğun keman veya davul çalmayı öğrenmesi onun hecelemede veya bir bilim projesinde daha iyi olmasına yol açıyor. Ailelerin çocuklarına bir enstrüman öğrenmeleri için yatırım yapmalarının bir sebebi de bu yüzden aslında. 

Sonuç olarak çoğu araştırmaya ve kanıta göre müzik öğrenmek çok faydalı. 

Bir müzisyenin bununla ilgili bir araştırma yapıyor. Araştırmaya katılan çocukların hepsi okullarında genel müzik derslerine katılan öğrenciler ancak bu grubun yarısı bireysel olarak bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenmeye başlıyor. 

Araştırmanın sonucuna göre enstrüman çalmayı öğrenen çocuklar hedef ve yapabilecekleri konusunda daha farkında çocuklar haline geliyor ve problem çözme, mantığını kullanma konusunda becerilerinin daha gelişmiş  olduğu görülüyor.

Müzik ve sosyal gelişim

Aynı müzisyen araştırmacı, bu çocukların ailelerinin ve öğretmenlerinin bu bir sene içinde çocukların sosyo-duygusal gelişimlerinde bir iyileşme görüp görmediğini anlamaya çalışıyor. Sonuçta şu ortaya çıkıyor: Aileler ve öğretmenler, bireysel olarak bir müzik enstrümanı çalmaya başlayan çocukların daha az kaygılı olduklarını görüyor. Bu çocuklar aynı zamanda grup dersleri alan çocuklara göre problemleri daha az içselleştiriyor. 

Sonuç olarak net bir şekilde görüyoruz ki müzik, çocukların öğrenme sürecinde çok büyük rol oynuyor. Sadece zeka gelişimi değil aynı zamanda fiziksel ve sosyal gelişimlerine de katkıda bulunuyor. 

Çocuğunuzun bireysel olarak bir müzik enstrümanı öğrenmesini siz de istemez misiniz:)?