ANNEYSEN EMZİRECEKSİN

Bizim emzirme serüvenimiz 36+3 günlük doğuma gidip, çift yumurta ikizlerimi dünyaya getirmem ile başlıyor.

Sezaryen ve erken doğum yapmama rağmen doğumdan çıktıktan bir saat sonra ikizlerimi emzirmeye başladım. İlk emzirme, bebeğin ilk aşısı olarak bilinir. Bu yüzden çok önemlidir. O ana kadar dünya üzerindeki hiçbir şeyin bana bu kadar güzel bir duygu yaşatacağını bilmiyordum. Ebeler ikisini aynı anda göğüslerime koydu ve emme refleksleri oldukça iyiydi. Minnacık iki beden benimle besleniyordu. Mucize gibiydi her şey ve kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel.

Ben neydim, kimdim, nasıl yaşıyordum bilmiyormuşum onlar doğmadan önce. Meğer ben cana can katanmışım, kocaman bir dünyaymış, nefesmişim, suymuşum, aşıymışım, ilaçmışım, aşmışım, kokuymuşum, onların meleği ve dahasıymışım. Anneliğin en güzel yanı emzirmekmiş. Ben bunu kırk gün saat başı yapmaya çalıştım. Çünkü ne kadar çok emzirirsen sütün o kadar çok fazlalaşır ve gelir.

Onlara doğduklarından bu yana yalnız bakıyorum ve ikisini aynı anda göğüslerime yerleştirmem çok zor oluyordu. Ama bunu ilk üç ay emzirme yastığı desteği ile başardım ve ikisini aynı anda emzirdim. Daha sonra tek tek emzirmeye devam etsem de ikiz bebeklere maalesef bir yerden sonra mama takviyesi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü aynı anda acıkıyorlar. Doyması için başlarda iki göğsümü tek bebeğe verip diğerine mama vermeye çalıştım. Biri emerken diğerine elimle biberon tutuyordum. Sütünü sağıp ver diyen çok oldu ama bu bebeğin emmesi ve çekim gücüyle aynı orantıda olmadığı için ben sırayla emzirmeyi tercih ettim.

Annelere tavsiyem: Sütüm neden gelmedi, sütüm az geliyor, sütümün rengi neden böyle vs. diye hiç düşünmesinler. Süt gelme olayı tamamen psikolojik bir olay bence. Anne ne kadar çok kendini rahat, mutlu, huzurlu hisseder, ne kadar çok doğru şekilde emzirme gerçekleştirirse vücut fonksiyonları da ona göre hareket eder ve sütünüzde doğal olarak artar. Bu yüzden bebek sık sık rahat bir ortamda doğru şekilde emzirilmeli ve bunun yanı sırada annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Mutlu anne, mutlu bebek demektir. 

Bebeğinizi mutlu emzirmeniz dileğimle...