Hayatım boyu çok büyük konuşmuştum, ''Kesinlikle normal doğum'' yaparım. Ancak ikiz bebek beklediğimden dolayı normal doğum yapmam çok düşük bir ihtimaldi.

Oysa ben bebeklerimin dünyaya geldikleri o en önemli anı yaşamak, ilk ağlayışlarını hafızama kazımak istiyordum.

Benim için o ilk doğdukları anki ağlamalarını duymak, hayatımda yaşayabileceğim en özel andı. Normal doğum ihtimalim çok ama çok düşük olduğu için bu hayalim imkansız gibi gelse de hiç de imkansız değildi. Çünkü tıp ilerlemiş ve artık Epidural Sezaryen çok yaygınlaşmıştı. Bebeklerimi narkoz ile uyutulmadan, tüm duyularım açık olarak dünyaya getirebilmek için Epidural Sezaryen Doğum ile doğum yapmaya kesin kararlıydım.

Doktoruma da en başından beri hep dile getiriyordum ve hep ''Henüz konuşmak için erken, üçünüzün de epidurala uygun olmanız gerekiyor'' demesine rağmen kendimi iyice hazırlamıştım. Ne zamanki 35. haftaya geldik, doktor ile doğum tarihi ve koşulları konuşma zamanı da gelmişti.

Hiç düşünmeden, korku telaş yaşamadan, büyük bir cesaret ve güvenle tercihimi söyledim ve doktorumda benim düşündüğüm gibi ''Her şey yolunda, bana kalırsa da doğumu yaşamak varken narkoz alıp uyumana hiç gerek yok' diye kararımı destekleyince sevinçten havalara uçmuştum.

Ve artık doğuma bir hafta kalmıştı, bebeklerimin doğumuna şahit olacak ve o ilk dünyaya geldikleri anı hafızama kazıyacaktım. Heyecanım kaç kat artmıştı hatırlamıyorum ama o ilk dünyaya geldikleri anı, doğdukları anki ağlamalarını ve koynuma gelince susmalarını hiç unutamıyorum.

Bence bir annenin yaşayabileceği en muhteşem ve en özel an doğum anı. Ve biz normal doğum hayaliyle yanıp tutuşan ama imkanı olmayan anneler içinde en güzel seçenek Epidural Sezaryen.