Emzirme sürecimi üç başlık altında kısa bir yazı dizisiyle paylaşmıştım. En son yazımda Ferit emmeye devam ediyordu. Tek bir son adım kalmıştı. 
Daha önceki yazılarımı okumamış olanlar için belirtmek istiyorum. Her iki bebeğimde de öğün azaltarak emzirmeyi sonlandırdım. 
Sonuca gelirsek; Selim'i 41 ay, Ferit'i 36 ay emzirdim. Bu süreçte konuşmam ve güven ortamı oluşturmam çok etkili oldu. Detayları merak edenler geçmiş yazılarımdan öğrenebilirler.

Sadece merakımdan Ferit'e aylar sonra “emmek ister misin” diye bir kez sordum “evet” dedi. Ama emmeyi denediğinde gülerek bıraktı. “Süt bitti” dedi. Bu fırsatı vermek farklı bir tecrübe oldu. Kendi iradesiyle ilk reddedişini de deneyimlemiş oldum. Travmasız bir sonlandırma hikayesinin sonucu bu.
Bu süreci o dönemde paylaştığım bir anne dostumun deneyimini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Özge annenin öğün azaltarak nasıl adım adım mutlu sona ulaştığını okuyalım..

“ 2 yaşına kadar emzireceğim kesindi fakat hazır olduğumuzu hissettiğim için 20 aylık bıraktırmaya karar verdim. Tek düşündüğüm o özel bağımızın kopması aramızdaki iletişimi nasıl etkileyecek olmasıydı. Çok şükür korktuğum başıma gelmedi çünkü hep iletişim halindeydik ve o şekilde de devam etti. Oyunlar, şarkılar, etkinlikler...

Gece memeyle uykuya geçiş yapıyordu, onu ele almak istedim önce ama gün içindeki emme sayısını azaltmaya karar verdim çünkü süt azalıyor cümlesini kullanmayı düşündüm. Memeye çok düşkün bir bebekti oğlum, bu beni korkutuyordu da aslında. Önce gün içinde emmeyi bırakan bir bebek hikayesi uydurdum, anlattım uzun uzun. Ertesi gün gündüz 3 sayısına endeksledim kendimi. Sabah uyanır uyanmaz emerdi. Bunu bildiğim için kahvaltıyı hazırlayıp uyanmasını bekledim. Uyandı ve tabiki emmek istedi, hemen kahvaltı teklifinde bulundum. En sevdiği şeyleri yaparak ilgisini kahvaltıya çektim. Kolay oldu koşarak sofraya gittik. Kahvaltıdan 1 saat sonra meme diye geldi yanıma. Emzirdim o sırada da konuştum: ‘Annecim sütüm azalıyormuş benimde, hikayede anlattığım anne vardı ya onun gibi. Sende ordaki bebek gibi yemekle karnını doyuracaksın, çok lezzetli yemekler var vee hatta beraber yaparız süper oluuuur.’ diyerek heyecanlandırdım. Gün içinde tekrar istediği zaman memeyi sevdiği bi meyve teklif ettim, kabul etti :) Aç olmadığını bildiğim zamanlar (ki biliyoruz sadece açken emmez bebekler) kitap okumayı, oyun oynamayı teklif ettim. İkinci emmeyi de tamamladıktan sonra üçüncü emme uykuya geçişle devam etti. 3 gün gündüz azaltmayı oturttum ve geceye geçmeye karar verdim. Yine konuşarak başardım bunu da.

İlk gün çok zordu emerek 5 dakikada uyuyan oğlum memesiz 1 saatte uyudu. Gece emmeye kalkacağı için suluğu yanıma aldım, emmek istediğinde su teklifinde bulunmak için. İlk kalktığında suyu reddetti direndi, eşim girdi devreye o verdi suyu bir iki direndi sonra kabul etti içip yattı babasına sarılarak. Gece tekrar uyandığında eşim su verdi yine içip yattı. İlk gece korktuğumdan da kolay geçmişti. İkinci gece de uykuya geçiş süresi kısaldı 30 dk :) gece uyandığında yine eşim su verdi. 3. gecemizde 10 dk sürdü uykuya dalması ve gece su içmek için bir kez kalktı, onuda benden kabul etti. Sonraki geceler aynı devam etti ve bir hafta sonra gece hiç kalkmamaya başladı. Deliksiz uykunun kalitesine bende oğlum da kavuştuk çok şükür.

“Sütüm azalıyor” cümlesini gün içinde emzirdiğim her an söyledim. Emzirme sayısını da gün gün 3 dü 2 yaptım ve sonra 1 yaptım. Veee gün geldi emzirmeyeceğim gün ‘sütüm bitti, yemek yiyerek karnımızı doyurabiliriz artık, haydi gel mutfağa gidip kendimize yemek hazırlayalım ne dersin’ diyerek teşvik ettim. Koşarak mutfağa gittik, beraber sofra kurduk sevgiyle ve heyecanla :)

O gün 10 Eylül 2017 tarihi not aldım ve bitti. Çok severek emzirdiğim en özel anlara nokta koydum. Hüzünlü oldu benim içinde çünkü oğlum ne kadar memeye alışıksa bende emzirmeye o kadar alışmıştım ve emzirmeyi çok seviyordum. Emzirmeyi bıraktırmak aramızdaki bağı koparmıyormuş bunu anladım. Ve kesinlikle aramızdaki iletişime bağlıyorum bu durumu. Her konuda açıklama yaptım oğluma. O bebektir, anlamaz demedim, nedenini anlatarak karşımda bi birey olduğunu bilerek büyükmüş gibi tane tane anlattım bu yüzden de uyumlu yaklaşıyor herşeye. Ve bu serüvende de tramvasız atlatmamızın tek sebebi bu iletişim diye düşünüyorum.

Şuan memeyi bırakalı 3 ay oldu. Deliksiz uyuyoruz, nadirde olsa gece kalktığında kendi direk su istiyor artık, veriyorum ve içip tekrar yatıyor.”