Okul döneminin başlaması ile birlikte çocuğunuzun artık sosyal çevresi genişlemeye başlayacak ve ailenin etkisi azalırken, arkadaş ve öğretmenlerinin etkisi artacaktır. Bu durum çocuğunuzun size karşı tutumlarını değiştirebilir. Fakat sabırlı olun ve bu durumun geçici olduğunu lütfen unutmayın. Çocuğunuzla hoşça vakit geçirmeyi ve onunla sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Bu hususta oldukça kritik bir nokta olan ve dikkatli davranılması gerekilen bir diğer durum da çocuğunuzu akademik başarı koşullarına göre değerlendirmeyin. Böyle bir durumu çocuğunuza hissettirdiğinizde değersiz olduğunu hissedecek ve özgüveni zedelenecektir. Sevgi birtakım koşullara bağlı değildir, olmamalıdır. Hiçbir anne baba çocuğunu koşullara bağlı olarak sevmez zaten.

Fakat bu durum onların küçük dünyalarından bakıldığında düşündüğümüzden farklı gözükebilir. Her çocuk farklı bireysel özelliklere sahiptir. Aynı ailede yetişen iki kardeş bile birbirinden çok farklı özellikleri barındırıyorsa çocuğunuzu başka bir çocukla kıyaslamak ne kadar doğru?

Çocuğunuzu kendi içinde varolan ve gelişmeye yatkın olan bireysel özellikleri ile değerlendirin, onu iyi tanıyın, gözlemleyin, anlamaya çalışın. Olumlu özelliklerini pekiştirerek motive etmek kişilik gelişimlerine pozitif katkı sağlayacaktır.

Kıyaslama yapmak oldukça kaçınılması gereken bir yaklaşımdır. Çocuğunuz biriciktir, birtanedir.

Onu kendine özgü yetilerini ortaya çıkarabilmesi için cesaretlendirin. Bunu yapabilirsiniz.

Bir çocuğun başarılı olacağına inanması için anne babaya düşen sorumluluklar büyüktür. Öncelikle çocuğunuzun bazen başarısız olmasına izin vermeli ve yıkıcı eleştirilerden kaçınmalı, müdahaleci yaklaşmamalısınız.

Kendiyle barışık bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, çocuğunuz başarılı olduğunda yada olamadığında sizden her durumda kabul görmesi gerekir.

Çocuğunuzun eksik bıraktığı birtakım şeyleri daima siz tamamlarsanız, ona verdiğiniz mesaj tam da şu olacaktır.

‘Seni kabul etmiyorum, sen değersizsin’

Başarıyla sonuçlanmasa dahi çocuğunuzun girişimlerini görmezden gelmeyin, takdir edin.

Böylelikle çocuğunuzu motive etmiş ve mücadele gücünü geliştirmiş olacaksınız.

Sevgiler

Çocuk Gelişim Uzmanı 

Burcu KAYA