Okul çocuğunuzun ilk sosyalleşme yeridir. Heyecanın yanında kaygıları, korkularının olması çok normaldir. Çok güven duyduğu yerden yabancı bir yere gideceği zamandır. Biz yetişkinler de ilk defa gireceğimiz ortamda nasıl heyecanlanıyorsak bu da aynı durumdur aslında. Sadece onları anlamamız ve heyecan ya da korkularına ortak olmamız gerekiyor. Yargılamadan, yorum yapmadan ve eleştirmeden. Yeni arkadaşlar, yeni kurallar, otorite ve yeni bir ortam. Çocuğunuz bu dönemde ailesinin yanında olduğunu bilmek ister. Çocuk okula, öğretmenlerine, arkadaşlarına ve ailesine karşı güven duymak ister. Bu güven duygusu ile okul hayatına başlayan çocuk ilerleyen senelerde daha emin adımlarla yürüyor olacaktır. Çocuğun eğitim ve öğretim hayatında en önemli olan dönem içinde bulunduğu anaokulu dönemidir. O yüzden dikkat etmemiz gereken bazı şeyler olacaktır.

Küçük öneriler de bulunacak olursak;

 • Okula mümkünse bir gün tanıtım amaçlı ziyarete gidilebilir. Okulda neler yapılacağı anlatılabilir. Ortamını tanımasına izin verilmelidir.
 • Okula başlamadan önce uyku düzenini oluşturmak önemlidir. Uyku düzenin oluşması için belli bir zamana ihtiyaç vardır.
 • Ev ortamında okula yönelik hazırlıklar yapılmalıdır. Böylece çocuk kendini okula daha iyi hazırlamış olacaktır.
 • Okul alışverişini çocuğunuz ile beraber yapmak çocuğunuz ve sizin için eğlenceli bir etkinlik olabilir.
 • İlk güne arkadaşları ile aynı zaman diliminde başlaması sağlanabilir.
 • İlk gün okula güven duyduğu kişi ile gitmesi önemlidir.
 • İlk gün korku ve heyecanını paylaşmak önemlidir. Size ya da sizden sonra öğretmenine nasıl ulaşacağı çocuğun zihninde net olmalıdır. Herhangi bir durumda ne yapacağını bilmelidir.
 • Yalan söylenmemelidir. Eğer işe gidiyorsanız işe gittiğinizi belirtmelisiniz. Ben okulun dışında seni bekliyorum gibi yalanları çocuğunuz çok iyi anlayabilir. Çünkü o sizi, siz onu iyi tanıyorsunuz. Bu sadece onun kaygısının artmasına neden olacaktır. Sadece ona “ Senin için ne yapabilirim?” diye sormanız yeterlidir.
 • Okula gelmek istemeyen çocuğa ödüllerle ya da cezalarla bir uygulama yapılmamalıdır. Ceza verdiğinizde okula karşı öfkesi artacaktır. Ödül verdiğiniz zaman ise, çocuk “Bu görev için ödül kazandığıma göre bu görev zor bir görev olmalı” diye düşünebilir. Ve unutmayın ödüllerin de bir sonu vardır. Ödül vermekten sıkıldığınız an okula gelme davranışı da sonlanacaktır. Ödül ve ceza sistemini kullanmadan konuşmak ve okulu anlatmak doğru olan yoldur.
 • Başım ağrıyor, midem bulanıyor gibi ifadeler bulunabilir. Bu durumlarda onu rahatlatıcı teknikler uygulanabilir. “Elini yüzünü yıkayalım ya da biraz hava alalım” diye yaklaşılabilirsiniz.
 • Saat kavramı anlatılmalı. Hangi saatte gelecekseniz konusu çocuğa net anlatılmalıdır.
 • Eve geldiğinde çocuğunuzu eleştirmeden dinlemeniz önemlidir. Çünkü bundan sonra anlatacağı her olayda eleştirilecek düşüncesini içinde barındırmamalıdır.


Herşeyden önemlisi çocuğunuzun duygularına ortak olun ve bu duyguları önemseyin.

Psk. Gizem KURAL ERKAL