Annelikte en çok zorlandığım ikinci konudur sevgili oto koltuğu. Çünkü bu konudaki zihniyetim ‘Alışsın da istiyorum ama ağlamasın da istiyorum’. Anladım ki çocuğa senin istediğin ama onun istemediği bir şeyi ağlamadan yaptırmanın tam olarak bir yolu yok.

Sordum soruşturdum teçhizatı bol tutmak gerekirmiş. Aslında çocuk ile yolculuk tek kişilik tiyatro. Sahne senin, izleyicin küçük VIP,  hünerlerini sergile. Masal anlat, dışarıda gördüklerinle hikayeler türet. Bol yaratıcı bir anne ilk gereken şey. Verebileceğim bir iki tüyoya gelecek olursak...

Bir sıfır önde başlamak için mutlaka yola çıkışı uyku saatine denk getirin. Hem başlangıç için size moral olur hem de zamandan kazanmış olursunuz. Bazı çocuklar arabaya biner binmez uyuyormuş. Doğrudur; ben bile çocuktan önce yolun başı ve sonu hariç ortasını görmedim. Biz bu konuda biraz şanssızız. Aras uykusu olsa bile ağlayarak bayılmadan uyumazdı; ta ki şansımı müzikle biraz kırana kadar. Bir yolculukta Youtube’dan bulduğum ‘kesintisiz dandini’ ninnisi ile başarıya ulaşınca; evde ve arabada uyku öncesi bu müziği kullandım. Bir süre sonra bize uyku ninnisi oldu. Sizde kendi bulduğunuz ya da sürekli söylediğiniz bir ninni ya da şarkıdan bu şekilde yaralanabilirsiniz.

Sadece araba içinde göreceği, her zaman görmediği için özleyeceği oyuncak çantası hazırlayın. Bebeğin ilgisine göre. Daha küçükler için sesli ve renkli oyuncaklar çok kullanışlı. Tavana asılabilen ya da koltuğa takılabilenleri tercih edebilirsiniz. Önüne asabileceğiniz ayna kendisini izleme fırsatı ile dikkatini çekebilir. Biraz daha büyükler için hazırlanabilecek aktivite çantaları gördüm. Boya kalemleri ile resim yapabilir, boş kâğıda sticker yapıştırabilir.  El ve parmak kuklalar ile oyun kurulabilir. Yapboz seviyor ise çantanın içine mutlaka konulabilir.  Ben yapboz kitaplardan da faydalandım. Hem farklı bir aktivite hem hikaye anlatıyorsun. Hareketli kitaplar, küçük eline alıp evirip çevirecek kitaplar da faydalı olabilir. Aktivite çantası fikri çok hoşuma gitti. Araştırıp ister hazır satın alın isterse çocuğunuzun zevkine göre siz hazırlayın.

Sevdiği müziklerden oluşan cd ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bazı çocukların müziğe ayrı bir ilgisi oluyor. Onlarda özellikle işe yarar diye düşünüyorum. Ben rastgele bir POP cd’sinden hareketli müziğe eşlik ederek karşısında çeşitli figürler yaparak bile zaman kazandım.

Oto koltuğunda besleme yapmayın diye çoğu yerde okudum ama küçük atıştırmalıklar hayat kurtarıcı. Tabii ki gözünü çocuktan ayırmamak lazım. Kuru meyve, salatalık, kek tarzı atıştırmalıklardan biz çok faydalandık. Bunu öneriyorum diyemiyorum sağlık açısından yine de dikkatli olmak gerektiğini tekrarlıyorum.

Arabanın ısısına mutlaka önem verin. Çoğu arkadaşımla ortak sorunumuz bebelerin bir süre sonra çok terlemesi. Bizim çocuk normalde de çok terlerken, bir süre sonrası sırtı göl oluyor. Bunun içinde oto koltuklarına geçirilen kılıflar var. Araştırdım ama alıp denemedim. Birkaç yerde güvenliği azaltabileceği yazıyor.  

Kısa süren ve sık vereceğiniz molalar, hem çocuğun biraz olsun hareket etmesine hemde temiz hava almasını sağlar. Yolu biraz uzatabiliyor, yol süresini mutlaka buna göre hesaplamak lazım. Her bebek illaki belli bir mesafe sonrası sıkılır, uzun süre arızasız oturmalarını beklemek biraz haksızlık olur. Ayrıca sizin de biraz olsun dinlenmeye ihtiyacınız olabilir.

İyi yolculuklar, keyifli vakitler ve bol sabır diliyorum …