Çocukların oyun partilerinin eğlenceli olduğunu hepimiz biliyoruz ama hem senin için hem de minik tavşanın için çok da faydalılar.

Sürekli minnoşunun bezini değiştirirken, onu uyutmaya çalışırken, yemek yemesi için birbirinden garip surat ifadeleri yaparken , arada sen de arkadaşlarınla sohbet etmeyi istiyorsun, biliyoruz!  Ama farkında olmadığın bir şey var sanki… Çocuğun da yeni arkadaşlıklar edinmek istiyor! Oyun partileri çocukların birbirleriyle konuşmaları ve bir şeyler paylaşmaları için harika bir ortam! Bakalım başka ne gibi artıları var bu partilerin:)

Düet zamanı

İki veya daha fazla çocuğu bir odaya oyun oynasınlar diye ilk kez koyduğunuzda, birbirlerinden bağımsız hareket etmeye başlayabilirler. Bu çok normal. Çünkü onlar bir oyun partisinde olduklarının farkında değil. Doğal olarak kendi kendilerine oynamaya başlamaları kaçınılmaz. Ama bu partilerin sıklığı arttıkça birbirleriyle oynama ihtimalleri de artacak. Sonunda muhtemelen onları birbirlerinden ayıramayacaksınız:) Ortamı yumuşatmak için anne-babalar olarak oyunlarına birkaç defa dahil olabilirsiniz:)

Yeni keşifler

Çocuklar genelde anne veya babalarına bağlı takılmayı severler. Ama onu bir oyun partisine götürdüğünüzde yeni bir yer keşfetmeye başlayacak. Yeni bir mekan, yeni minik insanlar ve tabii ki yeni oyuncaklar! Oyun partileri, yeni arkadaşlıklar edinmesi ve yeni maceralar yaşaması için onu teşvik edecek.

Eğlenirken öğrenme

Minik tavşanınız, oyun partilerinde hem sosyal yeteneklerini geliştirecek hem de “teşekkür ederim” , “ bye- bye” gibi sözcükleri öğrenmesini sağlayacak. Oyun sırasında bunları çocuğuna kolaylıkla öğretebilirsin! Mesela “ Oyuncağını seninle paylaştığı için Can’a teşekkür edelim” gibi. Bu arada sen de bir anne olarak Can’ın annesinden minik tüyolar öğrenebilirsin. Tıpkı onun senden öğreneceği gibi.

Kreşe hazırlık

Oyun partileri kreşe gitmeden önce bir hazırlık gibidir. Sosyalleşme ve çevreye uyum sağlama konularında miniğinizi geliştirirler. Paylaşmayı, sıra beklemeyi öğrenirler. Bu da kreşlere daha hızlı alışmalarını sağlar.

Biraz da sen sosyalleş

İzlediğin dizinin son bölümünü biriyle mi tartışmak istiyorsun? Yeni bir çocuk oyun yeri açılmış ve nasıl diye biriyle konuşmak mı istiyorsun? Çocuklarınız birlikte iyi vakit geçirirken siz de anneler-babalar olarak iyi vakit geçirip, sohbet edebilirsiniz. Sonuçta bu sizin de sosyalleşme zamanınız:)

Küçük bir not. Belki çok çalışan bir anne-babasınızdır ve oyun partileri için çok vakit bulamıyorsunuzdur. Oyun partileri konusunda stres olmayın.Her zaman oyun partisi organize etmelisiniz diye bir şey yok.  Eğlenceli oyun partisi düzenleyeceğim diye  strese girmenize de gerek yok! 

+

  •  
  •