İngilizcenin günümüzdeki önemini hepimiz iyi biliyoruz. Teknolojinin hayatımızda aldığı büyük yerle beraber daha da kaçınılmaz bir hal aldı. Herhangi bir bilgiye ulaşmanın ufak bir dokunuşla mümkün olduğu gibi bu bilgileri her dilde edinmek de mümkün. Dünya dili olmasının verdiği hakimiyetle de İngilizce her alanda ve her yerde karşımızda dimdik durmakta. TV kanallarında, tabelalarda, restoran menülerinde hatta güzel Türkçemizin içinde….

Bunlar düşünüldüğünde İngilizce hepimiz için artık kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geliyor. Özellikle yeni neslin yani minik sevgililerimizin hayatlarına şimdiden usul usul girdirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kaçınılmaz bir ders niteliğinde.

Çocuklara yabancı dil eğitimi çok önemsediğim bir konudur. Başarıya ulaşmanın temelleri ise sağlıklı, neşeli ve güvenli bir çocukluk döneminde yatmaktadır.

İngilizceye; oyunlarla, okul öncesi dönemde ve okul dışında, aile hayatımızda bir aktiviteye yer verir gibi, zaman ayrılmasını tavsiye ederim. Öğretmenliğimi, mesleki tecrübelerimi ve anneliğimi harmanlayarak oğlumun doğumundan itibaren yaptığım uygulamalar, etkinlikler ve aktivitelerle bunun güzel sonuçlarını yaşamaktayım ve sizlerin de yaşamasını isterim.

Çocuklar 3 yaşına kadar duydukları her dili mucizevi bir şekilde algılayabilir ve zihinlerinde anlamlandırabilirler. Ve 4 yaşına kadar dil gelişimini tamamlarlar. Bu sürece kadar duyduğu diller zihninde yer alır, işlenmeye başlar ve dil edinimi gerçekleşir. Burada bizim yapmamız gereken çocuklarımızın zihinlerini hareketlendiren, dilin zihinde çalışmasına yardımcı olan ve işlemesini başlatan küçük dokunuşlarda bulunmak.

Bizim model olmamızla ve desteklerimizle duydukları dil işlenmeye devam edecektir. Hepimiz genel kavramları verebilecek kadar ve çocuğumuza yetecek seviyede ingilizce biliyoruz. Bildiklerimizi minik sevgililerimizle oyunlar aracılığıyla paylaşırsak (öğretmekten ziyade paylaşmak olarak düşünelim) bir anlamda zihinlerini hareketlendiren, dilin zihinde çalışmasına yardımcı olan ve işlemesini başlatan küçük dokunuşlarda bulunmuş oluruz.

Amacımız tabii ki çiftdilli bir çocuk olmasına çabalamak değil ama dilde tanıdıklık, farkındalık  ve aşinalık yaratmak adına İngilizceyi hayatlarına küçük dokunuşlarla dahil edebilirsiniz.

Bir başka önemli amaçsa okul eğitiminde İngilizce ile karşılaştıklarında önyargılı, endişeli veya tepkili olmayacaklardır. Her zaman oyunlarında, etkinliklerinde varolan bir şey nasıl olsa! Böylece güven duyduğu, endişe etmemesi gereken bir durum haline gelecektir.

NASIL BAŞLADIM?

Doğduğu andan itibaren onu İngilizce ninniler ile uyuttum. Böylece yeni dille de tanışmış oldu. Küçük sevgi cümlelerimi, basit komutlarımı İngilizce ile verdim. Bebeklik döneminin ortalarında ninnilerin yanına neşeli İngilizce çocuk şarkılarını ekledim.

Sabah kalktığımızda alt değişirken, kıyafetlerini giydirirken enerjik şarkılarla başladık güne. Ayakları elleri kıpır kıpır eşlik ederdi uğurböceğim. İzlediği her programı orjinal dilinde izlettim ve dinlettim.

Çocukluk dönemi ile başlayan aktiviteleri İngilizce yapmaya başladık. Yani oyunlarla, eğlenerek öğrenmeye devam ediyor ve bunun bir öğrenim olduğunun farkına varmıyor. Keyif aldığı, mutlu olduğu için bilinç altına bu şekilde işliyor ve öğrenim kalıcı hale geliyor.

Çünkü Önemli olan OYUNLAŞTIRMANIZDIR! Çocuklar oyunla öğrendiği hiçbir şeyi unutmazlar. Olayın ders veya eğitim olduğunu anlamaz keyif aldıkları bir aktivite olduğunu düşünürler. Böylece öğrenim kalıcı hale gelir…

Yapmış olduğumuz aktiviteleri @oyunlarla_ingilizce  instagram hesabımızda paylaşıp sizlere örnek olmaya çalışıyorum. Böylece elimden geldiğince bir çok çocuğa ve aileye de ulaşabilmiş olup bu önemli konuda bir nebze de olsun katkım olsun istiyorum.

Herkese bol oyunlu, neşe dolu günler dilerim.