Annemisin’in muhteşem yazarı  Gülay Horlu’nun hamilelik hikayesini dinlemeye hazır mısınız? Gülay Horlu Annemisin.com anne günlüğünün ilk yazısında ilk 3 ayını anlatıyor. Hikayemiz 2 Ocak 2015'te başlıyor.

Bir Varmış Bir Yokmuş; Bakın Burada Kim Varmış

2015’in ilk gününde Pelin’ in Annesi blogundan herkese mutlu, sağlıklı, huzurlu, herkesin gönlüne göre bir sene diliyorum. Blog yazmaya biraz geç karar verdim. Aslında bir süredir araştırıyorum ne yapsam, nasıl yapsam diye. En sonunda karar verebildim ve 21 hafta 5. günümde yazmaya başladım.

Öncelikle biraz şimdiye kadar geçirdiğim süreden kısaca bahsetmeye çalışacağım.

Var olduğunu öğrendiğimiz gün 28.08.2014’tü. Evliliğimizin 3. yılına yaklaşıyorduk ve artık çocuğumuz olsun istiyorduk. Çok fazla zaman geçmeden yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonra şükürler olsun ki, bebeğimizden haber geldi. Artık hayatımıza katılmak için ilk sinyalini vermişti. Riskli zamanları çabucak geçirmek ve sorunsuz bir şekilde bebeğimize kavuşmak için günler sayıyor ve dualar ediyorduk. Neyse ki riskli dönem olan ilk 12-13 haftayı sorunsuz geçirdik.
 

IMG_4446

Tabi bebek adına sorunsuz. Küçük mercimek tanesi anneye yaklaşık 2 ay boyunca bir şey yedirmedi, içirmedi sağ olsun. Bulantılarım ve mide problemlerim çok sıkıntı verdi. Faydalı olan bir çok şeyden tiksinmiştim. Ceviz, süt, kefir (yeni mayalamaya başlamıştım bir de), kuru üzüm, ciğer, kırmızı et vs vs. Bu dönemin geçici olması ve bebeğim için bu sıkıntılara katlandığımı bilmek içimi rahatlatıyordu da ne yapacaktık bu beslenmedeki sıkıntıyı!. Doktoruma sorduğumda, 12-13 haftaya kadar özel bir beslenme şekline gerek olmadığını, bebeğin ihtiyacı olan besinleri anneden rahatlıkla karşıladığını, düzenli beslenmeye daha sonra başlayacağımızı söyledi ve beni çok rahatlattı. Ne yiyebiliyorsan onu ye sadece çubuk kraker bile olabilir diyerek içim rahat bir şekilde beni uğurladı. Bu arada bu aylık doktor kontrolleri çok az geliyor bana. Bir ay geçmek bilmiyor. Versinler bana ultrason aletini onunla yaşayayım diyorum Anne adayları bunu çok iyi biliyor zaten…

Mide bulantıları 3. aydan sonra kesildi. Artık mutfağa girebiliyor, buzdolabını açabiliyor ve yemek yapabiliyordum. Tabi sorunlar her dönemde var. Kabızlık problemi ve ardından gelen kilolar… Ben hamilelik öncesi sigara kullanan ve sigara içerek tuvalet keyfi yapanlardanım. Buna bağırsaklarımı çok alıştırmış olmalıyım ki sigarayı keser kesmez kabızlık baş gösterdi ve hala daha ara ara devam ediyor. Bir çok yöntem denedim. Sıralayayım. Belki okuyan birilerine faydası olur; doktorum ananas ve kivinin iyi geleceğini söyledi. Denedim. Düzenli denemedim ama. Çok işe yaramadı. Kiviyi sık sık tüketiyorum ama öyle bir etkisini göremedim. Sabahları zeytinyağına ekmek banarak yedim. Belirgin bir etkisini görmedim. Bol sıvı zaten tüketiyorum, ama yok. Şu anda üç yöntemi aynı anda deniyorum. İyi gibi sanki. Aç karnına ılık suya bal katıp içmek, öğünlerde kuru kayısı ve Activia yoğurt. İnternet ve forumlar sağolsun. Onlar sayesinde çok şey öğrendim hala daha öğreniyorum.

Benim bir sıkıntım daha oldu. Yüz felci geçirdim 16. haftamda. Çok ciddi boyutta değildi ama yüzümün sağ tarafı bayağı kullanım dışıydı. Kortizon kullanmak zorunda kaldım. Bir sürü doktoru, hemşireyi, sağlık personelini ayağa kaldırdım, sordum soruşturdum en son kendi doktorumun da onayıyla kortizon kullandım. Doktorum sağolsun beni çok rahatlattı, güven verdi, kızımın gül yüzünü gösterdi moral olsun diye, 3 gün de rapor vererek beni o çok sevdiğim odasından uğurladı. Kilo problemim olacak, şişeceğim diye çok korktum ama tuz ve şekere dikkat ederek kilo bile verdim. Denilene göre vücudumdaki ödemler gittiği için öyle olmuş. Arada diyorum yine mi tuzsuz yemek yesem acaba? Belki 1-2 kilo iner. Bu arada kilo demişken 21 haftada toplam 8 kilo aldım Biraz fazla olduğunu biliyorum, doktorum çok kızıyor ama ne yapayım dikkat etmeme rağmen engel olamıyorum. Uyanıyorum bir tartılıyorum, bir günde 200-300 gr artmış oluyor bazen. Çıldırıyorum. Sevmiyorum tartıyı :(   Ha! bir de unutmadan tiroid problemim de var, levotiron kullanıyorum. Kilolar o yüzden de kaynaklanıyor olabilir.

Olabilir mi?