Çocuğumuza neden masal anlatırız?

İşte masalların çocuk gelişimindeki etkisi bu fotoğrafta:)

Çocuklar dinledikleri masallardaki karakterler hakkında hayaller kuruyor, iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğreniyor.

3 yaşından itibaren çocukların, dinledikleri masalları anlama ve bunlar üzerinden fikir yürütme becerilerini geliştirebildiğini okumuştum.

5-6 yaşındaki bir çocuk masallarda anlatılan birçok olayın aslında gerçek olmadığını bilir. Ama çocuğunuz 3 yaşındaysa bunu nasıl anlatırsınız?

Ben hikayeleri okurken aslında olağanüstü olayların ve karakterlerin gerçekte olmadığını sürekli vurgularım. Zaten masala başlarken ‘bir varmış bir yokmuş’ diye başlamanın amacı da çocuklara bu mesajı vermek! Külkedisi hikayesinde ‘ülkede küçük ayaklı tek kız oydu’ , Pamuk Prenseste ‘prens kızı öper ve kız uyanır’ cümlelerini değiştiriyorum mesela.

Masallar iyiliği, güzelliği, adaleti alt mesaj olarak veriyor, fakat diğer taraftan iyilik ve kötülük kavramlarını da sorgulatıyor. Aslında masallar çok da masum değiller bence.

Çocuk objektif bakamıyor ki, kimse kötü olarak dünyaya gelmiyor, kişinin yaşadıkları şekillendiriyor karakterini. Ama bu kısım hiç anlatılmıyor masallarda!

Yazarın 'kötü' dediği kötü, 'iyi' dediği de iyi oluyor. Çocukta aslında bu anlamda sorgulamayı bırakıyor. Cadının güzellik algısı,hikayenin sonunda ‘kötü’nün yok olması, külkedisinin Küçük ayaklarının onu saraya prenses yapması, o tilkinin kurnazlık yaparak karnını doyurması  vs... iki yüzyıldır anlatılan masallar.. Ne olursa olsun, çocukların bunların fanteziden ibaret oldugunu bildiklerini söyleyen uzmanlara göre, bu masallar iki yüzyıl daha yaşayacaklar.