Günlük hayatta hepimiz bir şekilde radyasyona maruz kalıyoruz. Peki ya hamileyken bu kadar maruz kalmak zararlı değil mi diye sorduğunu duyar gibiyiz. İşte sorularının bir kısmına cevap bulacağın birkaç bilgi…

Hamilelik sırasında röntgen çektirmek aslında çoğu durumda güvenli kabul ediliyor. Bir tek zararlı durum, karın ve mide röntgeninde görülüyor. Çünkü bu röntgenlerde bebeğin de radyasyona maruz kalıyor. Radyasyon bebeğinin gelişmekte olan hücrelerinde değişikliklere neden olursa, doğum kusurları ve ileride lösemi olma oranını artırıyor.

Ancak, bunun dışındaki durumlarda- kol, bacak, baş, diş ve göğüs röntgenlerinde bebeğin ve senin üreme organların radyasyona maruz kalmıyor. Hastanelerdeki doktorlar da önerecektir mutlaka ama bizde söyleyelim dedik: Kurşun kaplı bir önlük veya yaka takmak, yayılan radyasyonu engelliyor.

Hamile olduğunu öğrenmeden önce röntgen çektirdiysen paniğe kapılma! Sorun yaşatacak kadar radyasyon almış olma ihtimalin çok düşük. Ancak kanser tedavisi gibi bir radyoterapi seansına maruz kalıyorsan bunu doktoruna mutlaka ve mutlaka söylemelisin!

Hamileliğin belirgin olmaya başlamadığı zamanlarda röntgen çektirmen gerekirse doktora hamileliğini kesinlikle belirt. Belki de ultrasonla gerekli işlemler tamamlanabilir.

??Havalanındaki vücut tarama cihazları ne kadar güvenli? Havalanlarında kullanılan birkaç çeşit cihaz var ve çoğu, insan vücuduna etki edemeyecek zayıflıkta. Bu tür cihazlara maruz kalmanın hamilelere ve bebeğe kötü bir etkisi olduğuna dair elimizde bir kanıt yok.

Bilgisayar veya cep telefonu kullanmak uygun mu peki? Bu tarz aletler, radyofrekans enerjisi kullanarak çalışırlar. Bu radyasyon röntgen cihazından farklı ve yaydığı radyasyon da daha farklı ve daha az. Ancak bazı araştırmalara göre bu tarz cihazları kullanmanın, örneğin telefonunu çok fazla kulağında tutarak konuşmanın, insanları zararlı seviyede radyasyona maruz bıraktığını söylüyor. Ayrıca annenin hamileyken çok telefon konuşmasıyla sonradan görülen davranış bozuklukları ve bebeğin beyin gelişimindeki bozukluklar arasında bağ kuran araştırmalar da var. Ama dediğimiz gibi kanıtlanmış bir şey yok. İçin rahat etsin diyorsan hamileyken kulaklıkla telefonda konuşmayı deneyebilirsin.