Konuk yazar annelerimizden Ressam Elif Kalpak Ulutaş'ın 1.5 yaşındaki kızına resmi sevdirmekle ilgili hikayesini sizlerle paylaşmak istedik...

Kızımın renklerle tanışmasını 6-7 aylıkken yatağının üzerine astığımız renkli oyuncaklarına verdiği tepkilerden fark ettim.Sonra onun için fon kartonundan tek renkli minik tabelalar hazırladım. Düz renklerde boyanmış küçük renk tabelaları, kırmızı, sarı, mavi, mor, yeşil, turuncu renkteydiler. Onları gösterip-saklayıp , renk isimlerini söyleyip oyunlar yaptım. Kızım da çok keyif alıyordu bu oyundan. Ben de bu süreçte onunla oynamaktan zevk alıyor ve hangi renge nasıl tepki verdigini izliyordum.

Bir sonraki aşamada bu tabelalara çeşitli şekillerin resimlerini çizdim (Çiçekler, uğur böceği, tavşan vb.). Tekrar bu oyunları oynadık. Kızım agularla, kıkırdamalarla, el çırpmalarla oyuna katılıyordu. İleride kızımın resim ve renk ilgisine yardımcı olabilmeyi, aslında çok basitmiş gibi görünen bu oyunlarla empoze etmeye çalıştım.

18 aylıkken renkli kalemlerle karalamalara başladık. 24-30. aylarda artık karalamalar biraz daha şekillenmeye, yuvarlak ve düz çizgilere dönüşmeye başladı. Tabii çok düzgün olmayan çizgilere :)).

Bu arada unutmadan kızıma aldığımız malzemeler, yumuşak uçlu, boyu kısa kalemler ve boyalardı; çünkü bunlar zaman zaman oyun araçlarına da dönüşüyordu.Tehlikeyi azaltmak için özellikle bu malzemeleri tercih ediyorduk.

Bir tuval resmi kadar renkli günler diliyorum.