Bu yazıyı Annemisin yazarlarımızdan Aysu Apakay yazmıştır. İyi okumalar!

“Stres şudur, şu nedenlerle ortaya çıkar ve sonucunda da şunlar şunlar olur diye anlattın, çok güzel. Ama biz bu stresle nasıl başa çıkacağız?”


Hamilelik öncesinde stres başlıklı yazdığım iki yazıdan sonra bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim. E görevimiz soruları cevapsız bırakmamak! O zaman hemen çözüm seçeneklerini sıralamaya başlayalım.

Stres hayatımızın her alanını, gerek kişisel yaşantımızı gerekse iş hayatımızı etkilediği gibi biz kadınların hamile kalmasını ve çocuk sahibi olmasını da engelliyor. Şöyle ki stres cinsel ilişki sonucu olması gereken döllenmeyi geciktirip zorlaştırıyor ve hamile kalmak neredeyse imkânsız hale geliyor.

Hal böyle olunca, kadın doğum uzmanlarının yanı sıra psikologlara ve psikolojik danışmanlara iş düşüyor. Psikolojik danışma ilke ve tekniklerini kullanarak rahatlama ve gevşeme egzersizleri yoluyla hem bedenen hem ruhen rahatlama sağlanabiliyor.

1. Her gün birkaç set halinde ve her sette 10 defa olmak üzere derin nefes alıp vermeye çalışın. Böylelikle vücuda ve beyne daha sağlıklı oksijen alarak rahatlayabilirsiniz. Solunum egzersizinde burundan derin nefes alın ve ağızdan yavaşça nefes verin.

2.
Stresinizi azaltmak için esneyin. Kollarınızı başınızın üstüne kaldırın. Sol elinizle sağ bileğinizi yakalayın ve sol tarafınıza doğru çekin. Bu şekilde 15 saniye kadar bekleyin. Sonra bunu diğer elinizle deneyin. Sağ elinizle sol bileğinizi yakalayın ve sağ tarafınıza çekin. Bu pozisyonda da 15 saniye bekleyin.  Omuzlarınızı dairesel hareketlerle öne ve arkaya döndürün.

3. Zihninizde olumlu şeyler hayal edin ve sanki onu yaşıyormuşsunuz gibi düşünün. Kendinizi şu an olmak istediğiniz bir yerde, yapmak istediğiniz bir şeyi yaparken veya daha başka olumlu, güzel şeyler yaparken hayal edin. Bu şekilde olayları zihninizde canlandırarak hayal kurun. Bu stresinize iyi gelecektir.

4. Bazı kokular insanlarda oldukça rahatlatıcı bir etki yapar. Mesela lavanta kokusunun, bu esansiyel kokulardan olduğu bilinmektedir. Evinize, ellerinize, omuzlarınıza ve kollarınıza biraz lavanta kokusu serpiştirebilirsiniz.  Bir aktara veya doğal ürünler satılan bir yerden bu tür rahatlatıcı kokular alın.

5. Ruhen dinlenebileceğiz ve beslenebileceğiniz daha sakin ortamlarda zaman geçirmeye çalışın. Yaşadığınız yerdeki gürültü, diğer insanların stresi, sürekli etkisi altında kaldığınız yoğun uyarıcılar, hepsi sizde stres yaratabilir. Stresinizi azaltmak için sakin bir ortamda bulunun. Evdeyseniz elektronik aletleri kapatın, radyasyondan arının. Müziği kısın. Müzik dinleyecekseniz, ruhunuza sağlık katacak tarzda hafif müzikler tercih edin. Sessizliğin sesini dinleyin.


İşin ruhi boyutundaki sorunlar özellikle geçmiş yıllara dayanıyorsa sorunu ortaya çıkarmak ve çözmek noktasında psikoterapi veya NLP’nin (çözüm odaklı terapi) en çok uygulanan tekniği EFT’yi (duygusal arınma tekniği) uygulanarak yardımcı olunabilir.

Stres hayatımızın her döneminde varlık gösterdi, günümüzde de gösteriyor ve muhtemelen gelecekte de var olacak. Dünya zor bir yer. Biz insanlar bu gezegende, bu düzende yaşamaya devam ettikçe stresimiz, kaygımız, derdimiz maalesef ki bitmeyecek. Bu yüzden ne yapıyoruz? Başımıza gelenler ne kadar zor olursa olsun hayallerimizi gerçekleştirmek için ne kadar güçlük çekersek çekelim bir gün mutlaka çözüme ulaşacağımızı düşünerek, dileyerek bizim için en iyisi neyse onun olması için çabalıyoruz. Merak etmeyin, ben ve benim gibi birçok meslektaşım bu zorlu süreçlerde hep yanınızda olacağız :)

Sağlıklı kalın, sakin kalın, hoşçakalın!