Emrah Bilge Boz'u tanıyabilir miyiz biraz? 

Merhaba Ben Emrah Bilge BOZ, 03.11.1985 tarihinde İstanbul’da doğdum. Çocukluğumdan itibaren sinemaya ilgi duydum ve hayatım boyunca bu işi yapmak istedim. Tam bir Star Wars fanıyım. Gezgin ruhluyumdur ve arada sırada yurtdışı seyahatlerine de çıkarak yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. Keşke uzayı da keşfedebilsek :) Türkiye’de eğer bir film çekeceksem kesinlikle bilim kurgu türünde olacaktır. Çeşitli kanallarda görüntü yönetmenliği ve yardımcı yönetmenlik yaptıktan sonra, reklam sektöründe yönetmen olarak hayatıma devam etmekteyim. 2013 yılından beridir okyanus gözlüm İlksen ile evliyim ve Tardu adında bir erkek çocuğumuz var :)

Doğumdan sonra Tardu’yu ilk gördüğünüzde neler hissettiniz?   

Benim için hayatımda iki dönem mevcut. Tardu’dan önce ve Tardu’dan sonra :) Tüm olaylar aslında Tardu’nun doğumu ile başlıyor. Yıllarca, belgesel üretmek için bir çok şey gördüm ve yaşadım. Bu yüzden soğukkanlılığımı her daim korumasını biliyordum. Bu sebeple Tardu’nun doğumuna girip, bunu belgesel haline getirmeye karar verdim. Elimde kamera, doğumhanede sabırla doğmasını bekledim. Her şey saniyeler içerisinde oldu ve doktorun elinde Tardu’yu gördüğüm o an, ellerim titrediğinden kamerayı sallamaktan kendime hakim olamamışım. İçimi inanılmaz bir duygu kapladı ve gözyaşlarına boğuldum. Daha kendime bile gelememişken, doğumdan bir gün sonra işim gereği acilen çekime gitmem gerekiyordu ve Tardu'yu 1 günlük iken bırakıp bir belgesel için, Kayseri’de komandolarla dağlarda 1 hafta geçirmek zorunda kaldım. Tardu’yu 1 günlük ve sonrasında 10 günlük iken gördüğümde çok değişmişti :)

Tardu’yu yetiştirirken şu ana kadar en çok zorlandığınız konu neydi? Bu konudaki sorunlarınızı nasıl giderdiniz?

Tardu’yu yetiştirirken en çok zorlandığımız konu, ağlayarak her şeyi yaptırmasıydı ama sadece annesine! Ben, ağladığında tavrımı koyduğum için bana hiçbir şeyi ağlayarak yaptırtmadı ama annesini bazen bezdirdiğini söyleyebilirim. 

Bir tatil gününüzde Tardu ve eşinizle neler yaptığınızı bir günlük program şeklinde anlatabilir misiniz?

İzinli olduğumuz günlerde genelde ekstrem bir şey olmadığı sürece, aile ziyareti, alışveriş merkezi veya park üçlüsünden birini tercih ediyoruz. Bazen de haftasonları evde oturup birlikte vakit geçirmeyi ve oyunlar oynamayı seviyoruz.

Tardu’ya zaman ayırma ve ev işlerinde genel olarak kim neyi yapıyor?

Hem ben hem de eşim çalıştığı için Tardu’yu her sabah 07:00’de birlikte kreşe bırakıyoruz. Akşam 17:00 gibi ofisten çıkarak Tardu’yu kreşten alıp eve geçiyorum. Evde bir de “Daisy" adında Dachshund cinsi bir kızımız var. Eve ilk geldiğimizde eşim gelene kadar ben, Tardu ve Daisy birlikte vakit geçiriyoruz. Tardu ile akşamları genelde eşim ilgileniyor. Yemek işini ve Daisy’i dışarı çıkartma işini ortak hallediyoruz. Hayatı müşterek yaşamaya çalışıyoruz, ama eşimin benden daha çok fedakarlık yaptığını inkar edemem :)

İlk baba olduğunuz kavramını ne zaman hissetiniz?

Açıkçası Tardu doğduktan 5 ay sonrasına kadar "baba" kavramını kafamda tam olarak oturtamadım. Yani birinin sorumluluğunu ömür boyu almak. Artık ben babayım ve benim artık bir oğlum var demek için 5 ay beklemem gerekti. Özellikle genç iseniz ve birinin size baba demesi tuhaf geliyor ya da bana öyle gelmekte :) Özellikle şu aralar adım sadece baba değil. Nedense ismimi kullanarak bana hitap ediyor ve benim adım Emrah Baba :)

Eşiniz ve Tardu’yla birlikte, ailece yapmayı en sevdiğiniz aktivite nedir?

Evde olduğumuz zaman  parmak boyası ile kağıtları boyamak bayaa keyifli oluyor. Dışarıda ise oyun parklarında çok keyifli dakikalar geçirebiliyoruz. 

Eşinizle dışarı çıktığınızda Tardu’ya kim bakıyor? Düzenli bir bakıcı şart mıdır?

Dışarı’ya genelde Tardu ile birlikte çıkıyoruz. Eğer bırakmamız gerekiyorsa anneme bırakıp, gitmek istediğimiz yere gidiyoruz. Zaten hafta içi tüm gün kreşte olduğu için, haftasonunda bakıcı olması anlamsız bir durum. Çocuğumuzla sadece dolu dolu haftasonu vakit geçirebiliyoruz, bunu kısacık zamanı da bakıcının ellerine bırakmak doğru olmaz :)

Bir baba olarak yeni baba olacaklara 3 öneriniz olsa bunlar ne olurdu?

  • 29 yaşında baba oldum ve bazen keşke daha erken baba olsaydım diyorum. (Erken yaşlarda baba olun)
  • Zaman çok hızlı geçiyor, çocuğunuzla yeterince vakit geçirdiğinize emin olun. 
  • Birlikte kendinize özel bir konuşma dili geliştirip, arkadaş olun.